Financial literacy and cryptocurrency participation
Finansal okuryazarlık ve kripto para ekosistemine katılım
- Tez No: 694153
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYLAN ONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Science and Technology, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
İlk Bitcoin'in dolaşıma girmesinin ve Bitcoin'i takip eden çok sayıda blok zinciri tabanlı kripto paranın ortaya çıkmasının ardından kripto paralar son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Üstelik, kripto paralar düşük transfer maliyetine, anonimliğe ve merkezi kontrolün elimine edilmesine imkan veren çığır açan finansal araçlar olarak değerlendirilmiştir. Geleneksel finansal ürün ve hizmetlerin ötesinde kripto paralar, farklı bir teknolojik altyapıya dayanır. Bu araştırma, hem geleneksel finansal araçlar hem de kripto para bilgisini içeren finansal okuryazarlık ile kripto para ekosistemine katılım arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, van Rooji, Lusardi ve Alessie'nin (2011) finansal okuryazarlık ve hisse senedi piyasasına katılımı konu alan çalışması geliştirilmiş ve finansal okuryazarlık ile kripto para okuryazarlık seviyelerini ölçmek amacıyla farklı soru setleri tasarlanmıştır. Katılımcıların finansal okuryazarlık ve kripto para okuryazarlık seviyeleri tarihsel sahiplik, kripto para madenciliği yapma, güncel sahiplik ve gelecekte sahip olma niyeti gibi farklı kripto para katılım yöntemleri açısından analiz edilmiştir. Çevrimiçi anket yoluyla 330 katılımcıdan veri toplanmıştır. Elde edilen bulgular, finansal okuryazarlık ile kripto para piyasasına katılım arasında bir ilişki olduğunu ve finansal okuryazarlık seviyeleri arttıkça, katılımın da arttığını ortaya koymuştur. Benzer şekilde, kripto para okuryazarlığı ile kripto para ekosistemine katılım arasında güçlü bir ilişki olduğu görülmüştür. Bu araştırmadan elde edilen sonuçların ve çıkarımların, piyasanın geliştirilmesi açısından kripto para ekosistemindeki kripto varlık, hizmet ve platform sağlayıcıları için dikkate değer oldukları değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
After the circulation of first bitcoin and following numerous blockchain based cryptocurrencies, they have gained popularity in recent years. Moreover, they have been considered as breakthrough financial instruments enabling low transfer cost, anonymity and lack of central control. Beyond the conventional financial products and services, cryptocurrencies rely on a different technological infrastructure. This research aims to investigate the relationship between cryptocurrency participation and financial literacy including knowledge of both conventional financial instruments and cryptocurrencies. In this study, the work of van Rooji, Lusardi and Alessie (2011) regarding financial literacy and stock market participation was extended and different question sets were designed to measure financial literacy and cryptocurrency literacy levels. Furthermore, in order to ensure robustness, financial literacy and cryptocurrency literacy levels were analyzed in terms of different cryptocurrency participation types which are historical ownership, performing cryptocurrency mining or minting, current ownership and future ownership intention. The data is collected from 330 respondents through an online survey and the findings present that there is a relation between financial literacy and cryptocurrency participation as financial literacy levels increase, participation also increases. Similarly, there is a strong relationship between cryptocurrency literacy and cryptocurrency participation. The results and implications obtained from this research will be of considerable interest to service, platform and crypto asset providers in cryptocurrency ecosystem in terms of enhancement of the market.