Hirsutism tedavisinde oral kontraseptif ile birlikte flutamid kullanımının etkinliği
The Efficacy of oral contraceptive plus flutamide treatment on hirsutism
- Tez No: 69417
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜLAZIM YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
48 ÖZET Bu çalışma ile hirsutismin en sık nedeni olan PKOS'lu ve idiopatik hirsutismli hastalarda, OKS ile birlikte flutamid kullanımının tedavideki etkinliği, yan etkileri, biyokimyasal veya hormonal değişiklik yapıp yapmadığı gösterilmek istendi. Hirsutism şikayeti ile başvuran 8 PKOS'lu, 23 idiopatik hirsutismli hasta çalışmaya alındı. Bu hastalardan daha önce 9'u OKS veya OKS + spiroteron asetat ile tedavi görmüş ancak fayda sağlamamıştı. Hastaların bazal hirsutism skorları, hormonal ve biyokimyasal incelemeleri yapıldıktan sonra günde 2 kez 250mg'lık Eulexin (flutamid) tablet ile beraber günde 1 kez düşük doz OKS olan Ginera (0,03 mg Etinilestradiol + 0,075 mg Gestoden) tablet tedavisine başlandı. Eulexin ara verilmeden, Ginera ise siklik kullanımına uygun şekilde kullanıldı. Hastaların hirsutism skorları, hormonal ve biyokimyasal değerleri tedavinin 3. ve 6. ayında tekrar değerlendirildi. Aynı zamanda tedavinin hirsutismle birlikte olan akne,saç dökülmesi üzerine olan etkisi ve yan etkilerinin olup olmadığı da gözlendi. Bu tedavi protokolüyle hirsutism skorunda 3. ayda % 26,3 6. ayda ise % 46,3 oranında düşme testip edilirken, akne şikayetinde % 68, saç dökülmesi şikayetinde ise % 86 oranında bir azalma belirlendi. Serum DHEAS, sT, A, 17-OHP, FSH, LH ve E2 düzeylerinde tedavinin sonunda azalma tespit edilirken, PRL seviyesinde hafif bir artış oldu. Tedavi sırasında karaciğer fonksiyonlarında bozukluk tespit edilmezken, serum HDL kolesterolünde artma, LDL kolesterolünde ise hafif bir azalma olduğu tespit edildi. Sonuç olarak OKS ile birlikte verilen flutamid hirsutism tedavisinde ciddi bir yan etki göstermeden başarılı bir tedavi sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
49 SUMMARY The aim of this study is to investigate efficacy, side effect, biochemical and hormonal changes of flutamid with OKS treatment in the patients with PKOS and idiopathic hirsutisms which are the most common causes of hirsutism. The patients with 8 PCOS and 23 idiopathic hirsutism took part in this study. Nine of these had undergone previously a therapy with OCS or OCS+spiroterone acetate, but this treatment modality had no beneficial. After basal hirsutism skore, hormonal and biochemical tests were assessed, Eulexin (flutamid) 250 mg b.i.d and Ginera (ethinyl-E2 0,03 mg +gestoden 0,075 mg ) were given. Eulexin was used continously and ginera was cylic. Hirsutism scores, hormonal and biochemical tests of patients were repeated 3 and 6 months later after the treatment. At the same time their complain about acne and loose of scalp hair were observed during the therapy. Hirsutism scores decreased at 3 months and 6 months respectively % 26,3, % 46,3 after this modality treatment. Symptoms of acne and alopecia were decreased % 68, % 86 respectively at 6. month. While DHEAS, fT, A, 17-OHP, FSH, LH and E2 values decreased signiciantly at the end of teratment, PRL values increased slightly. HDL cholesterol level increased and LDL cholesterol level decreased while no changes were observed in liver function during the study period. In conclusion that flutamid with OCS has been succsesfull treatment of hirsutism without important side effect.