Statistical inference of stress-strength reliability of some coherent systems with cold standby redundancy
Soğuk bekleme yedekliliğine sahip bazı tutarlı sistemlerin güvenilirliğinin istatistiksel çıkarımı
  1. Tez No: 694186
  2. Yazar: GÜLCE CÜRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ABADOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KIZILASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, İstatistik, Mathematics, Statistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezde, orijinal bileşenler ve yedek bileşenler içeren seri ve paralel sistem yapıları için istatistiksel çıkarım yöntemleri ele alınmıştır. Seri ve paralel sistemler için güvenilirlik ve ortalama kalan mukavemet tahminleri, temeldeki dağılımlar üstel seçilerek elde edilmiştir. Bu amaçla klasik ve Bayes teknikleri göz önünde bulundurulmuştur. Daha sonra, Fisher bilgi matrisi veya gözlemlenen bilgi matrisi aracılığıyla asimptotik güven aralıkları ve Bayes güven aralıkları elde edilmiştir. Her sistem yapısında istatistiksel çıkarım için bir simülasyon çalışması gerçekleştirilmiştir. Maksimum olabilirlik ve Bayes tahminlerinin performansı Monte Carlo simülasyonları ile karşılaştırılmıştır. Son adım olarak, her durum için gerçek hayat verileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, statistical inference methods are considered for the series and parallel system structures that comprise original components and standby redundancy components. Estimation of stress-strength reliability and mean remaining strength for the series and parallel systems are obtained when the underlying distributions are exponential. For this purpose, the classical and Bayesian techniques are implemented. Next, corresponding asymptotic confidence intervals via Fisher information matrix or observed information matrix and highest probability density credible intervals are derived. A simulation study is implemented for statistical inference for each system structure. The performances of maximum likelihood and Bayesian estimates are compared via Monte Carlo simulations. As a final step, real-life data are analyzed for each case.