Statistical inference of some coherent systems in stress-strength setup
Bazı tutarlı sistemlerin stres-dayanıklılık kurulumu altında istatiksel çıkarımı
- Tez No: 708449
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ABADOĞLU, DOÇ. DR. FATİH KIZILASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, İstatistik, Mathematics, Statistics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu doktora tezi, özdeş ve özdeş olmayan dayanıklılık bileşenleri için ardıl 𝑛'den 𝑘'li bir sistemin güvenilirlik tahminini, stres ve dayanıklılık değişkenlerinin orantısal risk oran modeline sahip olmaları durumunda ele almaktadır. Sistem güvenilirliğinin tahmin yöntemleri, klasik ve Bayes bakış açılarına dayanarak uygulanmıştır. Bütün nokta ve aralık tahminleri, temel dağılımların ikinci parametrelerinin ortak ve bilinmeyen olması ve farklı ve bilinen olması durumunda elde edilmiştir. Ardından, asimptotik ve Bayes güven aralıkları da tüm durumlar için elde edilmiştir. Önerilen tahminlerin karşılaştırılması, her bir durum için Monte Carlo simülasyonları aracılığıyla sunulmaktadır. Son olarak, önerilen yöntemlerin uygulanması gerçek veri setleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation considers stress-strength reliability estimation of a consecutive 𝑘-out of- 𝑛 system for identical and non-identical strength components when the stress and strength variables belong to the proportional hazard rate model. Estimation methods of the system reliability are applied under the classical and Bayesian perspectives. All point and interval estimations are derived in cases of the second parameters of underlying distributions are common and unknown, and different and known. Then, corresponding asymptotic confidence intervals and highest probability density credible intervals are also obtained for all cases. Comparison of the proposed estimates is presented through Monte Carlo simulations for each case. Finally, the implementation of proposed methods is analyzed by real data sets.