BOBİ FRS ve dönemsonu mali tablolarının BOBİ FRS'ye uygun hale getirilmesi: Örnek bir uygulama
FRS for LMSE and adapting of period-end financial statements to FRS for LMSE: An example application
  1. Tez No: 702985
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ SARILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
İşletmeler gerçekleştirmiş oldukları mali karakterli işlemleri muhasebe kayıtlarına aktarmakta ve mali tablolar halinde özetleyerek ilgililere sunmaktadırlar. Muhasebe kayıtlarının tutulması ve mali tabloların hazırlanması belli kurallar dahilinde gerçekleşmektedir. Uygulanan bu kuralların ülkelere göre farklılık göstermesi yurt içindeki bir işletmenin mali tabloları ile yabancı işletmelerin mali tablolarının karşılaştırılmasını engellemektedir. Aynı zamanda yurtdışı yatırımcıların ve kredi kuruluşlarının işletmenin mali tablolarını yorumlamasını ve işletme ile ilgili karar almasını da zorlaştırmaktadır. Küreselleşme ile birlikte işletmelerin artık ülke sınırları dışında da faaliyet göstermesi ve çok uluslu işletmelerin sayısının artması ile birlikte muhasebede de ortak bir dil anlayışının gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu amaçla Uluslararası Muhasebe Standartları (UMS) ve Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) yayımlanmış ve bu standartlar birçok ülke tarafından benimsenerek uygulamaya konmuştur. Türkiye'de muhasebe uygulamaları VUK ve MSUGT çerçevesinde gerçekleşmektedir. Bununla birlikte Türkiye UMS ve UFRS'yi Türkçeye çevirerek Türkiye Muhasebe Standartları (TMS) ve Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TFRS) ismi ile yayımlamıştır. Günümüzde muhasebe standartlarının hazırlanması ve yayımlanması yetkisi Kamu Gözetimi Kurumuna (KGK) verilmiştir. Günümüzde TMS/TFRS'lerin Kamu Yararını İlgilendiren Kuruluşlar (KAYİK) tarafından uygulanması zorunludur. Bağımsız denetime tabi olup KAYİK dışında kalan orta ve büyük boy işletmeler için ise Büyük ve Orta Boy İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS) yayınlanmış ve 01.01.2018 tarihinden itibaren uygulamaya konmuştur. Buna göre bağımsız denetime tabi olup KAYİK kapsamında olmayan ve TMS/TFRS'yi uygulamayı tercih etmeyen işletmeler yıl sonlarında mali tablolarını BOBİ FRS'ye uygun hale getirmekte ve standartlara uygun olarak hazırlanmış olan mali tabloları bağımsız denetime tabi olmaktadır. Bu tez çalışması ile mali tabloların yıl sonlarında BOBİ FRS'ye dönüştürülmesine yönelik örnek bir uygulama ele alınarak uygulayıcılara yol göstermesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda uygulama bölümünde örnek bir işletmenin yıl sonu mali tablolarının standartlara uygun olarak hazırlanabilmesi için düzeltme kayıtları yapılmış, hesaplar BOBİ FRS'ye uygun olarak tekrar sınıflandırılmıştır. Sonuç olarak BOBİ FRS'ye uygun Finansal Durum Tablosu, Kar veya Zarar Tablosu, Özkaynak Değişim Tablosu ve Nakit Akış Tablosu hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Enterprises, transfer the financial transactions they have realized to the accounting records and present them to the interested parties by summarizing them in financial statements. Keeping accounting records and preparing financial statements are carried out within certain rules. The fact that these applied rules differ according to the countries prevent the comparison between the financial statements of a domestic enterprise and the financial statements of foreign enterprises. At the same time, it makes it difficult for foreign investors and credit institutions to interpret the financial statements of the enterprise and make decisions about the enterprise. With the effect of globalization, managements operating outside the borders of the country and the increase in the number of multinational enterprises, a common language requirement has emerged in accounting. To do so, International Accounting Standards (IAS) and International Financial Reporting Standards (IFRS) have been published and these standards have been adopted and put into practice by many countries. Accounting practices in Turkey are carried out within the framework of Tax Procedure Law (TPL) and General Communique on Application of Accounting System (GCAAS). However, Turkey translated IAS and IFRS into Turkish and published them as Turkish Accounting Standards (TAS) and Turkish Financial Reporting Standards (TFRS). Today, the authorization to prepare and publish accounting standards is given to the Public Oversight Authority (POA). Today, TAS/TFRSs are required to be implemented by Public Interest Organizations (PIE). Financial Reporting Standard for Large and Medium-sized Enterprises (FRS for LMSE) has been published for medium and large-sized enterprises, which are subject to independent audit and are not PIE, and has been put into practice as of 01.01.2018. Accordingly, managements that are subject to independent audit but not within the scope of PIE and do not prefer to apply TAS/TFRS, make their financial statements conform to FRS for LMSE at the end of the year and their financial statements are prepared in accordance with the standards which are subject to independent auditing. With this thesis, it is aimed to guide the practitioners by considering an example application for the conversion of financial statements to FRS for LMSE at the end of the year. In this context, in the application section, adjustments were made in order to prepare the year-end financial statements of a sample enterprise in accordance with the standards, and the accounts were reclassified in accordance with FRS for LMSE. As a result, Statement of Financial Position, Statement of Profit or Loss, Statement of Changes in Equity and Statement of Cash Flows in accordance with FRS for LMSE were prepared.