Examining factors that influence the success and failure of SMEs in Nigeria (A case study of the Lagos metropolis)
Nijerya'da KOBİ'lerin başarı ve başarısızlığını etkileyen faktörlerin incelenmesi (Lagos metropolü bir vaka çalışması)
- Tez No: 694195
- Danışmanlar: PROF. DR. ANTON ABDULBASAH KAMIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Küreselleşmenin Nijerya'daki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ'ler) performansı üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamıştır. Spesifik olarak, çalışma, (i) Nijerya'daki küçük işletmeler üzerindeki küresel pazar ortamının etkilerini ortaya çıkarmayı (ii) Nijerya'daki küçük işletmeler için küreselleşmenin yarattığı potansiyelleri ve zorlukları keşfetmeyi ve (iii) KOBİ'lerin nasıl çalıştığını bulmaya çalıştı. amaç ve hedeflerine ulaşmak için küreselleşmeyi kullanıyorlar. Çalışmada analiz edilen veriler, Lagos Metropolü'nde bulunan Üç Yüz Seksen (380) KOBİ'ye uygulanan Likert Ölçekli yapılandırılmış anketlerden elde edilmiştir. Veriler ayrıca Nijerya Merkez Bankası İstatistik bülteninden, borsa inceleme raporlarından ve Nijerya İstatistik Bürosu ile Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu raporlarından elde edildi. Verilerin analizi, tanımlayıcı istatistikler ve regresyon analizi kullanılarak yapıldı. Çalışmanın sonucu, Küreselleşme değişkenlerinin (Banka Kredisi ve Faiz Oranı) Nijerya'daki KOBİ'lerin performansı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu, Ticari Açıklığın ise Nijerya'daki KOBİ'lerin performansı üzerinde anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Çalışma, KOBİ'lerin sorunsuz çalışmasını sağlamak için Kredi dostu politikaların uygulanmasını önerdi.
Özet (Çeviri)
This study used the regression equation model in succinctly analyzing several factors that affect the performance of Small and Medium Scale Enterprises performance in Nigeria. To understand the salient activities of SMEs, several factors were highlighted, including Bank Credit, Trade Openness, and interest rate. Results from the study show that bank credit and interest rates improve and advance the overall performance of these SMEs ' output, while trade openness plays no significant role in the overall performance of these SMEs in Nigeria. The general effect as indicated by the F-statistics reveals that of all three variables measured during this study, Bank Credit and Interest are statistically significant in deciphering the improvement of the performance of Small and Medium-scale Enterprises in Nigeria. Hence, we reject the null hypotheses which stated that bank credit has no significant or one would say, visible effect on the performance of SMEs in Nigeria, as well as that which says that interest rate has no bearing on SMEs performance, but accepts the third hypothesis which states that trade openness has no bearing on the performance of SMEs in Nigeria.