Benign meme hastalığı olan postmenopozal kadınlara hormon replasman tedavisinin etkinliği
- Tez No: 69421
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ PABUÇCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
VI. ÖZET Benign meme hastalığı olan postmenapozal kadınlara hormon replasman tedavisinin etkisini saptamak amacıyla Mayıs 1997 - Haziran 1998 tarihleri arasında 106 hasta randomize prospektif bir çalışma kapsamına alınmıştır. Kontrol grubu (n=24) ve çalışma grubu (n=82) olarak vakalar 2 grupta ele alındılar. Çalışma sonuçlarına göre verilen hormon replasman tedavisinin benign meme hastalıklarına etkisi istatistiksel olarak anlamlı olarak bulunmamıştır. Takip süresinin bir yıl olması kesin bir yargıya varılmasını engellese bile en azından belli bir fikrin oluşmasına yardımcı olmaktadır. Çalışma grupları arasında tibolon grubunun kist boyutları ve niteliği üzerine progresif bir etkisi saptanmamıştır. Buna yakın bir sonuç da transdermal östrojen + progesteron uygulanmasında elde edilmiştir. Ayrıca uygulanan hormon replasman tedavisinin siklik değil de devamlı olmasının kanser gelişiminde önleyici rol oynadığı literatürde ayrıntılı olarak ele alınmıştır ve otörlerin hemen hemen hepsi de bunu destekler tarzda fikir belirtmişlerdir. Meme kanseri tedavisi görmüş hastalarda bile kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak ve osteoporozu engellemek amacıyla hormon replasman tedavisi uygulamak fikri son yıllarda taraftar bulan bir görüş halini almıştır. Sonuç olarak benign meme hastalığı olan postmenopozal kadınlarda hormon replasman tedavisinin uygulanması istatistiksel ve klinik olarak anlamlı bir değişiklik yapmamaktadır. 91
Özet (Çeviri)
VII YABANCI DİLDE ÖZET In order to examine the effect of Hormone Replacement Therapy (HRT) on 106 women with benign breast disease who receive HRT between May 1997 - June 1998. We made randomized prospective study. We arranged two group of cases, control group (n:24) and study group (n.:82) According to our data we concluded that HRT have no significant statistical effect on women with benign breast disease. Although one year follow up is too short to make a definitive decision. But it is'enough to have an opinion about the effects of HRT. In a case group who receive tibolon,we find no progressive effect on cyst dimension and quality, We find same results with transdermal estrogen and progesteron. Additionally its reported in some studies that not cyclic HRT but continious HRT play a protective role in cancer development almost all authors have same decisions that supports this findings. Today the opinion that give HRT to women even who receive breast cancer therapy in order to reduce the risk of CVS disease and osteoporosis accepted by most of researchers. Finally women with benign breast disease HRT have no significant statistical and clinical effect on disease. 92