Treachery of silence: Usage of pro- and anti-slavery rhetoric as a political propaganda in 18th- and 19th-century revolutions
Sessizliğin ihaneti: 18 ve 19. yüzyıl devrimlerinde siyasi propaganda olarak kölelik yanlısı ve karşıtı retoriğin kullanımı
- Tez No: 694245
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OWEN ROBERT MILLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
18. yüzyıldan itibaren kölelik, Batı'nın entelektüel mirasında tutarlı bir yer tutmuştur. Amerikan, Haiti ve Yunan Devrimcileri, içinde yaşadıkları sömürgeci güçler altındaki koşullarını tanımlamak için kölelik terimini kullanmışlardır. İdeolojik ve entelektüel konumlarına göre, kölelik teriminin nasıl farklı şekillerde kullanıldığını analiz edebiliriz. Bu araştırma, kölelik yanlısı politikacıların, Haitili devrimcilere ve Osmanlı İmparatorluğu'na yönelik ırksal önyargılarını desteklemek için kölelikle bağlantılı retoriği nasıl kullandıklarını araştırmayı amaçlamaktadır. Bazı Batılı entelektüellerin eğitim temelleri nedeniyle Siyah bireylerle ilgili hiyerarşileri korumayı tercih etmişlerdir. Öte yandan, bazı Batılı aydınlar, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki haklarından mahrum bırakılmış koşulları nedeniyle Yunan devrimcilere yardım etmeyi seçmiştir.
Özet (Çeviri)
From the 18th century onwards, slavery held a consistent place in the Western intellectual heritage. American, Haitian and Greek Revolutionaries used the term slavery to describe their conditions under the colonial powers they were living in. According to their ideological and intellectual position, we can analyze how slavery was used in different ways. This research aims to explore how pro-slavery advocates used rhetoric linked to slavery to bolster their racial prejudices towards the Haitian revolutionaries and the Ottoman Empire. It underlines that due to their intellectual foundation, some Western intellectuals chose to retain hierarchies regarding Black individuals. On the other hand, some Western intellectuals chose to aid Greek revolutionaries due to their disenfranchised conditions under the Ottoman Empire.