Erken veya ekilibrasyon sonrası soyularak intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu yapılan oositlerde monopronukleus ve multipronukleus oranlarının karşılaştırılması
Comparison of monopronucleus and multipronucleus formation rates derived from the oocytes denuded at early or post-equilibration for intracytoplasmic sperm injektion
- Tez No: 694246
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CINCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada erken soyularak ve inkübasyon sonrası soyularak İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) yapılan oositlerde MonoPronuleus(MPN) ve MultiPronukleus (MultiPN) oranlarının prospektif olarak araştırılmıştır. Araştırmamız Altunizade Acıbadem hastanesi Tüp bebek merkezi Embriyoloji Laboratuvarında yapılmıştır. Bu merkeze başvuran hastalar arasından belirlenen kriterlere uyan hastalardan alınan oositler ikiye bölünmüş ve ilk grup (Çalışma Grubu) hemen oosit pick-up(OPU-oosit toplama) işleminden sonra soyularak ICSI yapmıştır, Diğer grup (Kontrol Grubu) ise OPU işleminden sonra rutinde olduğu gibi ekilibrasyon için 2 saat bekletilerek soyulup ICSI yapılmıştır. Bu iki grup arasında fertilizasyon oranı, MPN, MultiPN, 3. ve 5.gün grade 1 embriyo kaliteleri ve blastosist aşamasına ulaşma oranları karşılaştırılmıştır. Bu çalışmaya dahil edilen 85 hastadan 1107 oosit toplanmıştır. 2 gruba bölünen oositlerin 565 tanesi erken soyuldu, 542 tanesi ise rutinde olduğu gibi 2 saat sonra soyulmuştur. Erken soyulan oositleri 1.Grup altında, rutinde olduğu gibi soyulanlar ise 2.Grup altında toplanmıştır. Erken soyulan oositlerin 342 tanesi, rutinde olduğu gibi soyulanların ise 295 tanesi fertilize olmuştur. Fertilizasyon oranlarına sırasıyla baktığımızda; erken soyulan grubun %60,5 rutinde olduğu gibi soyulan grubun ise %54,4 olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, MonoPronuleus (MPN) and MultiPronucleus (MultiPN) ratios were investigated prospectively in oocytes that underwent intracytoplasmic sperm injection (ICSI) by early denuded and after incubation denuded. Our research was carried out in the Embryology Laboratory of the Altunizade Acıbadem Hospital IVF center. The oocytes taken from the patients, who applied to this center and met the determined criteria, were divided into two groups.The first group (Study Group) was denuded and applied ICSI immediately after the oocyte pick-up (OPU- oocyte pick up), while the other group (Control Group) was remained untouched for two hours for equilibration and applied ICSI, as a part of the routine, directly after the operation of OPU. Fertilization rate, MPN, MultiPN, 3rd and 5th day grade 1 embryo qualities and rates of reaching the blastocyst stage were compared between these two groups. A total of 1107 oocytes were collected from 85 patients included in this study. Of the oocytes divided into 2 groups, 565 were denuded early, and 542 were denuded after 2 hours as routinely. Early denuded oocytes were collected under Group 1, and those that were denuded as routinely were collected under Group 2. 342 of the early denuded oocytes and 295 of those that were denuded as routinely became fertilized. When we look at the fertilization rates respectively; It is seen that the early denuded group is 60.5%, while the as routinely denuded group is 54.4%.