Uluslararası ilişkilerde göç olgusu ve göçün güvenlikleştirilmesi
International migration and international relation and its securitization
- Tez No: 694249
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Göç kavramı hayatın içerisinde varlığını her daim korumuş bir olgudur. Göçün nedenleri araştırma konusu yapılırken günümüzde sonuçları da tartışmalara neden olmaktadır. Soğuk Savaş'ın ardından değişen güvenlik algısıyla göçün farklı bir yönü literatüre girmiştir. Klasik güvenlik anlayışının sorgulanmasıyla ortaya konan yeni tehditler içerisinde yer alan göç, yeni dönemde güvenlik konusuyla ilişkilendirilmiştir. Bu durum, göçün dinamik yönü çeşitli disiplinler tarafından araştırma konusu olmasını sağlamış, uluslararası ilişkiler disiplini tarafından da güvenlik bağlantısı kurulmuştur. Güvenlik alanında Kopenhag Okulu'nun ortaya koyduğu güvenlikleştirme kavramı da göç ve güvenlik ilişkisinin pekişmesinde önemli olmuştur. Güvenlikleştirilen göç ise beraberinde negatif algıları getirmiştir. Özellikle güvenlik önlemlerinin arttırıldığı göç olgusunun“yasadışı”artışlarla karşılık bulduğu bir sarmalın meydana geldiği görülmektedir. Kitlesel ve yasadışı göç ile karşılaşan hemen her toplumda bu sarmalın yarattığı gerginliklerse güvenlikleştirilen göçü pekiştirmektedir. Bu çerçevede güvenlik ve göç kavramları çalışmada önem kazanmaktadır. Çalışmanın amacıysa göç olgusunun nasıl güvenlik alanına dâhil olduğunu ve güvenlikleştirildiğini açıklamaktır.
Özet (Çeviri)
Migration is an phenomenon that existed throuhout human history, and its consequnces are especially controversial in today's world. The changing perceptions of security after the Cold War added new dimensions to migration issue. It is considered one of the new security problems that emerged in the post-Cold War era. The dynamic nature of migration has become a subject of research by various disciplines, and especially the security dimesion has been a focal point in the discipline of international relations. The term of securitization, which the Copenhagen School put forward in the field of security, elaborates the relationship between migration and security. Securitized migration comes with negative perceptions. In particular, it is observed that a spiral has appeared where intensifying security measures correspond to a rising levels of“illegal”migration. In almost every society that encounters illegal mass migration, the tensions arising from this spiral feeds into this securitized migration. In this context, the terms of security and migration gain importance in academic studies. The purpose of the study is to explain how the phenomenon of migration is included in the field of security and how it is securitized.