Avrupa Birliği içinde yükselen aşırı sağ hareketler ve göç politikalarının güvenlikleştirilmesi: AfD'nin siyasal söylem analizi üzerinden refah milliyetçiliğinin inşası
The rising far-right movements in the European Union and securitization of immigration policies: The construction of welfare nationalism through the AfD's political discourse analysis
- Tez No: 839645
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK SAMİH GÜLBOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 357
Özet
Köklü bir tarihe sahip olan uluslararası göç 2.Dünya Savaşı sonrasında özellikle Avrupa'da çeşitli nedenlere dayalı olarak dinamik bir yapıya bürünmüştür. Bu bağlamda göç ve göç politikaları 2.Dünya Savaşı sonrası temelleri atılan Avrupa Birliği açısından süreç içerisinde daha da görünür hale gelmiştir. Birlik ve üye devletler açısından savaş sonrası kalkınma ve ekonomik büyüme için gerekli görülen göç, 1970'li yıllar ile beraber istenmeyen bir olguya dönüşmüştür. Bu durum göçün Birlik politikalarına dâhil edilmesinde şüphesiz büyük rol oynarken, göç ve güvenlik arasındaki ilişkinin kurularak ulusal düzeyde ve Birlik düzeyinde Avrupa'da göçün güvenlikleştirildiği dikkat çekmektedir. Güvenlik kavramı ise tıpkı göç kavramı gibi Avrupa'da 2.Dünya Savaşı'ndan günümüze önemli değişimler yaşamıştır. Özellikle Soğuk Savaş sonrası Avrupa'da yeni güvenlik gündemleri ortaya çıkmış, kavram kendi içinde genişleme ve derinleşme yaşamıştır. Güvenliğin referans nesnesi devletten topluma kayarken, tehdidin kaynağında artış gözlenmiştir. Bu kapsamda göç olgusu genişleyen ve derinleşen güvenlik çalışmalarının popüler konusu haline gelmiştir. Göç ve göçmenlerin Avrupa'da popülist, aşırı sağ siyasi partilerin söylemlerinde tehdit olarak topluma sunuldukları gözlenmektedir. Bu siyasi partiler göç karşıtı söylemlerini farklı güvenlik sektörleri üzerinden güvenlikleştirme yaklaşımıyla inşa etmektedirler. Göç ve göçmenlerin popülist, aşırı sağ parti söylemlerinde güvenlikleştirdikleri temalar; toplumsal, ekonomik, ulusal ve kültürel güvenlik temelinde sunulmaktadır. Bu temalar Avrupa'da göçün güvenlikleştirildiği alanları analiz etmemizi sağlarken, her bir güvenlik sektörünün söylemsel okuması yapılarak güvenlikleştirmenin örnek olay çerçevesinde analizinin yapılmasına imkân tanımaktadır. Bu bağlamda çalışmamda göçün Avrupa'da güvenlikleştirilmesi kapsamında Almanya için Alternatif Partisi ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmada örnek olay olarak seçilen partiye yönelik saha çalışması yapılarak verilere birincil elden ulaşılması ve bu verilerin daha sonra MAXQDA'da detaylı analizinin yapılması nedeniyle literatüre önemli katkı sağlayacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
International migration, which has a deep-rooted history, has assumed a dynamic structure based on various reasons, especially in Europe after World War II. In this context, migration and migration policies have become more visible in the process for the European Union, the foundations of which were laid after World War II. For the Union and its member states, migration, which was considered necessary for post-war development and economic growth, turned into an undesirable phenomenon in the 1970s. While this has undoubtedly played a major role in the inclusion of migration in Union policies, it is noteworthy that migration has been securitised in Europe at national and Union level by establishing the relationship between migration and security.The concept of security, just like the concept of migration, has experienced significant changes in Europe since the Second World War. Especially after the Cold War, new security agendas have emerged in Europe and the concept has expanded and deepened. While the reference object of security has shifted from the state to society, the source of the threat has increased. In this context, the phenomenon of migration has become a popular subject of expanding and deepening security studies. It is observed that migration and migrants are presented to society as a threat in the discourses of populist, far-right political parties in Europe. These political parties construct their anti-migration discourses with a securitization approach through different security sectors. The securitized themes of migration and migrants in populist, far-right party discourses are presented based on social, economic, national and cultural security. While these themes enable us to analyze the areas where migration is securitized in Europe, the discursive reading of each security sector allows for a case study analysis of securitization. In this context, in my study, the Alternative for Germany party has been examined in detail within the scope of the securitization of migration in Europe. It is believed that it will significantly contribute to the literature by conducting a field study on the party selected as a case study in the study, accessing the data firsthand, and then conducting a detailed analysis of these data in MAXQDA.