Representation of LGBTQ in South Asian cinema (Pakistan & India)
Asya sinemasında LGBTQ'nun temsili (Pakistan ve Hindistan)
  1. Tez No: 871910
  2. Yazar: TALALA MASEEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA HEPDİNÇLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema ve Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bağımsız film yapımcılarının eksikliği ve Pakistan hükümetinde İslami ideolojinin en çok medya sektöründe etkili olması nedeniyle hükümet sinemayı özellikle olumlu imaj göstermek için kullanıyor ve liberalizm, cinsiyet ayrımcılığı, cinsiyet kimliği gibi tabu konuları takdir etmek istemiyor. Tecavüz (cinsel suçlar) veya hala tartışılmayan herhangi bir konu toplum veya Pakistan veya Hindistan gibi ülkeler şimdiye kadar muhafazakâr ülkeleri düşünüyor. Edebiyat, sanat ve kültür hâlâ takdir edilmiyor, her ne kadar bu mecralar dünyanın bakış açısını değiştirse de, bu tür konulardaki ifadeler hala tabu ve İslami ya da muhafazakar topluma liberalizm enjekte etmek olarak değerlendiriliyor. bu mu; insanlar değişiyor ve zihniyetleri de değişiyor. Böyle bir şey yapmaya veya üretmeye istekliler sanatla, sinemayla, sinemayla, tiyatroyla toplumda farkındalık yaratmayı, eğitmeyi amaçlıyor. Çalışmaları, görüşleri ve hikaye anlatımları aracılığıyla. Dünya değişiyor, yeni film yapımcıları dalgası topluma yeni değişimin (bu değişimin kabul edilmesini sağlamak için yayılım ortamını iletecek en büyük değerdir. Değişimin takdir edilmesi güzeldir.) Dedikleri gibi,“Sanat sınır tanımaz.”
Özet (Çeviri)
Media, despite being the fourth pillar of society, is often controlled by governmental policies. Literature, art, and culture are often disregarded. In the case of the South Asian cinema industry (India and Pakistan), the government mainly controls the narratives. They use cinema to show a positive image and do not want to appreciate taboo topics, whether it's liberalism, gender discrimination, gender identity, rape (sexual crimes), etc. South Asian countries like India and Pakistan are considered conservative countries. However, the media industry is changing gradually across the globe. The result obtained from this research is that people and their mindsets are changing in the South Asian media industry. The artists and filmmakers are willing to make or produce content that educates and creates societal awareness through art, films, cinema, and theaters through their body of work, their views, and their storytelling. The world is changing, and the wave of new filmmakers is the new change to society (are the greatest asset to convey medium to spread this change to enable acceptance. The change is good to be appreciated. As they say,“Art knows no boundaries.”