Anonim şirketlerde Yönetim kurulu başkanı
Chairman of the board of directors at joint stock companies
  1. Tez No: 694263
  2. Yazar: YUSUF BERAT BAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN ORBAY ORTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Anonim şirketin yönetim ve temsil organı yönetim kuruludur. Yönetim kurulu, faaliyetlerini kurul halinde yürütür. Kurul halinde çalışabilmek ise bir düzenin varlığını gerektirir. Bu ihtiyaç doğrultusunda, yönetim kurulu içerisinde bir görev dağılımı yapılır. Yönetim kurulu, bir başkan ve bulunmadığı zamanlarda ona vekâlet etmek üzere en az bir başkan vekili seçer. Yönetim kurulu başkanın başlıca görevleri, kurulun işleyişini yürütmek; toplantıları tertip etmek ve üyelerin bilgi alma hakkını kullanmasını sağlamaktır. Ancak yönetim kurulu başkanının görev ve yetkilerine dair ayrıntılı bir düzenleme mevzuatımızda mevcut değildir. Yönetim kurulu başkanının görev ve yetkileri emredici hükümler ilkesi çerçevesinde, esas sözleşmede yahut iç yönergede somutlaştırılabilir. Yönetim kurulu başkanı, mevzuatta ayrıntılı bir şekilde düzenlenmemişse de anonim şirketler uygulamasında önemli bir yer tutar. Yönetim kurulu başkanının görev ve yetkilerine; hak ve yükümlülükleri ile sorumluluklarına dair uyuşmazlıklarla karşılaşılmaktadır. Çalışmamızda mevzuat hükümleri, öğretideki görüşler ve yargı kararları göz önüne alınarak yönetim kurulu başkanı konusu incelenmiş ve uyuşmazlıklara dair çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Management and represented organ of joint stock company is board of directors. The board of directors works as a board. Working as a board needs organisation. Therefore, a division of duties is made on the board because of this requirement. The board shall elect a chairman and at least a vice-chairman to deputize in the absence of chairman. The initial duties of the chairman are to conduct functioning of the board; to hold meetings; to provide its members to use their right to request information. However, there aren't any detailed regulations on chairman's duties and power. Duties and power of the chairman can be embodied in articles of association and internal directive within the framework of the principle of imperative provisions. Although the chairman is not regulated with legislation comprehensively, it has an important role in practice of joint stock companies. Some conflicts can be seen over the chairman's tasks, power, rights, duties and liabilities. In this study, the chairman is examined considering legislation, doctrine and judicial decisions; and solutions are proposed.