Consumer dynamics on green homes: Awareness, attitudes and purchase intention
Yeşil evlerde tüketici dinamikleri: Farkındalık, tutumlar ve satınalma niyeti
- Tez No: 694267
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN GÜRKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Enerji tüketiminin ve karbon emisyonlarının önemli bir bölümü konutlarda oluşmaktadır. Türkiye'deki kentsel yayılma hızı göz önüne alındığında, ekolojik etkiyi önceliklendirmeden tasarlanan ve pazarlanan yeni konut projeleri, iklim ve doğal kaynaklar üzerinde artan oranda olumsuz etkiye yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı, kısa veya uzun vadede ev almayı planlayan kişilerin çevresel kaygı ,çevresel farkındalık ve öznel normlarının yeşil eve karşı tutum ve satın alma niyetleri üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışmada, ayrıca yeşil eve karşı tutumun bağımsız değişkenlerle satın alma niyeti arasındaki aracılık etkisi test edilmiştir. Ek olarak, fiyat hassasiyetinin yeşil eve karşı tutum ile satın alma niyeti arasındaki düzenleyici (ılımlaştırıcı) etkisinin olup olmadığı analiz edilmiştir. Ankete toplamda 332 kişi cevap vermiş olup, çalışmanın örneklemine uygun olan 240 kişi analize dahil edilmiştir. Hipotezlerin analizinde faktör analizi, güvenirlik analizi ve regresyon analizi için SPSS 26 programı kullanılırken, aracı ve düzenleyici değişkenler için SPSS'nin Process eklentisi kullanılmıştır. Analiz sonuçları tüketicilerin çevresel farkındalık ve sosyal normlarının yeşil eve karşı tutum üzerinde, sosyal normlarının satın alma niyeti üzerinde anlamlı ilişkinin olduğunu göstermiştir. Ayrıca yeşil eve karşı tutumun sosyal norm ile satın alma niyeti arasında kısmi aracılık etkisi olduğu doğrulanırken, fiyat hassasiyetinin düzenleyici etkisi doğrulanamamıştır. Çalışma sonuçlarının gelecekte, konut tercihleri ile ilgili tüketici davranışı alanındaki akademik araştırmalara ve inşaat-emlak sektöründeki firmalar ile sivil toplum kuruluşlarının pazarlama/tanıtım stratejilerine rehberlik edeceği umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Residential buildings account for a considerable portion of energy consumption and carbon emissions. Given the rate of urban sprawl in Turkey, designing and marketing of new development projects without prioritizing ecological impact, causes further distress on climate and natural resources. The aim of this study is to investigate the effects of environmental concern, environmental awareness and subjective norms of people who plan to purchase a home in the short or long term on their attitudes towards green home and purchase intentions. In the study, the mediating effect of attitude towards green home between independent variables and purchase intention was also tested. In addition, it was analyzed whether price sensitivity has a moderating effect between attitude towards green home and purchase intention. A total of 332 people responded to the survey, and 240 people who were suitable for the study sample were included in the analysis. SPSS 26 program was used for factor, reliability, and regression analyses in testing the hypotheses, the Process Plugin of SPSS was used for evaluating mediator and moderator variables. The results of the analyses showed that environmental awareness and subjective norms have a significant relationship on attitude towards green home, and social norms on purchase intention. In addition, while it is supported that the attitude towards green home has a partial mediating effect between subjective norm and purchase intention, the moderating effect of price sensitivity could not be supported. The study aims shed light to future academic studies on consumer housing preferences and practically guide the marketing strategies of the developers and real estate agencies as well as non-governmental organizations in the sector in promoting environmentally friendly residential buildings.