Cerrahisiz periodontal tedavinin periodontitisli hastalarda tükürük interlökin seviyeleri üzerine etkisi
Effect of non-surgical periodontal treatment on saliva interleukin levels in patients with periodontitis
  1. Tez No: 694268
  2. Yazar: AYŞE EGE SELMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK DOĞAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı evre III derece C periodontitis teşhisi konmuş hastalarda cerrahisiz periodontal tedavinin (CPT) tükürük interlökin (IL) -1β, IL-13, IL-21 ve IL-33 seviyeleri üzerine etkisini değerlendirmek ve periodontal olarak sağlıklı bireyler ile karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 28 periodontal olarak sağlıklı 30 evre III derece C periodontitis teşhisi konmuş toplam 58 bireyden alınan ve -80οC'de saklanan 88 tükürük örneği kullanıldı. Başlangıçta ve tedavi sonrası 3. ayda kaydedilmiş olan plak indeksi, gingival indeks, sondalama derinliği, sondalamada kanama ve klinik ataşman seviyesi değerleri hasta dosyalarından elde edildi. Çalışmada kullanılan tükürük örnekleri, sağlıklı bireylerden başlangıçta, periodontitisli bireylerden ise başlangıçta ve 4 seans diş taşı temizliği ve kök yüzey düzleştirmesi uygulamasını içeren CPT sonrası 3. ayda alındı. Tükürük IL-1β, IL-13, IL21, IL-33 seviyeleri ELISA yöntemi ile analiz edildi. Bulgular: Başlangıçta tükürük IL-1β ve IL-21 seviyeleri periodontitis grubunda sağlıklı gruba göre anlamlı derecede daha yüksek bulunurken (sırasıyla p=0,009 ve p0,05). CPT sonrası 3.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of non-surgical periodontal treatment on salivary IL-1β, IL-13, IL-21 and IL-33 levels in patients diagnosed with stage III grade C periodontitis and to compare with periodontally healthy individuals. Materials and Methods: In our study, 88 saliva samples stored at -80οC and taken from a total of 58 individuals, 28 of whom periodontally healthy and 30 of whom diagnosed with stage III degree C periodontitis were used. Plaque index, gingival index, probing depth, bleeding on probing, and clinical attachment level values recorded at baseline and 3 months after treatment were obtained from the patients' files. Saliva samples used in the study were taken from healthy individuals at the beginning, and from patients with periodontitis at the beginning and in the third month after non-surgical periodontal treatment, which included 4 sessions of scaling and root plainning. Saliva IL-1β, IL-13, IL21, IL-33 levels were analyzed by ELISA. Results: Saliva IL-1β and IL-21 levels were significantly higher in the periodontitis group compared to the healthy group at baseline (p = 0,009 and p 0,05).