Özel gereksinimli çocuğa sahip ebeveynlere verilen gevşeme ve aerobik egzersizlerinin egzersiz kapasitesi, uyku kalitesi ve yorgunluk üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of relaxation and aerobic exercises given to parents with special needs children on exercise capacity, sleep quality and fatigue
- Tez No: 694296
- Danışmanlar: PROF. HANİFEGÜL TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, özel gereksinimli çocuğa sahip ebeveynlerde progresif gevşeme ve aerobik egzersiz eğitimlerinin yorgunluk, egzersiz kapasitesi, depresyon, yaşam kalitesi, uyku kalitesi ve ağrı şiddeti parametrelerine olan etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Çalışmaya, 1-18 yaş arası özel gereksinimli çocuğu olan 60 ebeveyn katıldı. Çalışma grubundaki ebeveynlere (n=30) progresif gevşeme egzersizlerine ek aerobik egzersiz eğitimi, kontrol grubundaki ebeveynlere (n=30) ise sadece progresif gevşeme egzersizleri verildi. Egzersiz eğitimleri haftada 3 gün olacak şekilde 6 hafta boyunca uygulandı. Egzersiz eğitiminin öncesinde ve sonrasında yorgunluk seviyesi Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ) ile, egzersiz kapasitesi Bruce Protokolü ile, depresyon seviyesi Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile, yaşam kalitesi Kısa Form 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF36) ile, uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ile ve kas iskelet sistemi ağrı şiddeti de Genişletilmiş Nordic Kas İskelet Sistemi Rahatsızlıkları Anketi (GNKİSRA) ile ölçülerek değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of progressive relaxation and aerobic exercise training on fatigue, exercise capacity, depression, sleep quality and pain severity parameters in parents with children with special needs. 60 parents with special needs children aged 1-18 participated in the study. Parents in the study group (n=30) were given aerobic exercise training in addition to progressive relaxation exercises, and only progressive relaxation exercises were given to parents in the control group (n=30). Exercise trainings were applied 3 days a week for 6 weeks. Fatigue level before and after exercise training by Fatigue Severity Scale (FAQ), exercise capacity by Bruce Protocol, depression level by Beck Depression Scale (BDI), sleep quality by Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI), quality of life by Short Form 36 Quality of Life Scale (SF36) and musculoskeletal pain severity was assessed by measuring with the Extended Nordic Musculoskeletal Disorders Questionnaire (GNKİSRA).