Özel gereksinimli çocuğu olan ebeveynlerin kaygı ve sosyal destek algılarının incelenmesi
Investigation of anxiety and social support perceptions of parents with special needs children
  1. Tez No: 738455
  2. Yazar: ZÜHRE GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FULYA MANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yapılan araştırmanın amacı özel gereksinimli çocuğu olan ebeveynlerin algıladıkları sosyal desteğin ve yaşadıkları kaygı durumlarının nelerden kaynaklandığını bazı değişkenler açısından incelemektir. Bu amaç doğrultusunda sosyal destek düzeyi ile birlikte araştırmada ele alınan demografik değişkenlerin (ebeveynlerin yaşı, eğitim düzeyi, özel gereksinimli çocuk sayısı, özel gereksinimli çocuğun yaşı, çocuğun engel tanısı ) anne babaların kaygı düzeyini yordayıp yordamadığı, etkisi incelenen değişkenlerin kaygı ve algılanan sosyal destek düzeyi ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın evreni, Manisa ilinin Akhisar ilçesinde yer alan Akhisar Özel Eğitim Uygulama I. ve II. Kademe Okuluna devam eden çocukların ebeveynlerinden oluşmaktadır. Çalışmanın verileri 2021-2022 öğretim yılları arasında Manisa ilinin Akhisar ilçesinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Akhisar Özel Eğitim Uygulama I. ve II. Kademe Okuluna devam eden çocukların ebeveynlerinden çalışmaya katılmaya gönüllü olan ve sözlü ve yazılı onamları alınan tüm ebeveynler dahil edilmiştir. Çalışma kapsamında örneklem seçimine gidilmemiş olup evrenin tamamına ulaşılması hedeflenmiştir. Araştırma öncesinde ebeveynlere bilgilendirme formu gönderilerek izin alınmıştır. Çalışmaya katılan ebeveynler için sosyodemografik veriler hakkında bilgi edinilmesi amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ile“Engelli veya Sürekli Hastalığı Olan Bir Çocuğa Sahip Anne Babaların Kaygı ve Endişe Düzeyini Ölçme aracı”ve“Yenilenmiş Anne Baba Destek Ölçeği'ni (YASDÖ)”doldurmaları istenmiştir. Verilen bu bilgi formu ve ölçekler çerçevesinde elde edilen veriler bilgisayar ortamında analiz edilmiştir. Çalışma da elde edilen sonuçlar bakıldığında; Çalışmaya katılan özel gereksinimli çocuğa sahip ebeveynlerin kaygı ve endişe düzeyleri ile sosyal destek algıları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the reasons for the perceived social support and anxiety of parents with special needs children in terms of some variables.For this purpose, demographic variables (parents' age, education level, number of children with special needs, age of the child with special needs, diagnosis of disability of the child) predicts the anxiety level of the parents, the relationship of the variables whose effects were examined with the level of anxiety and perceived social support was examined.The scope of the research consists of the parents of the children attending the Akhisar Special Education Practice 1st and 2nd grade school located in the Akhisar district of Manisa province.The data of the study were studied in Akhisar Special Education Practice 1st and 2nd stage school affiliated to the Ministry of National Education in the Akhisar district of Manisa province between the 2012-2022 academic years. All parents whose verbal and written consents were obtained from the children's parents who volunteered to participate in the study were included .Sample selection was not made within the scope of the study, and it is aimed to reach the all children with special needs. Prior to the study, parents evere informed and consent was obtained by sending an information form. By the researcher in order to obtain information about the sociodemographic data for the parents participating in the study they were asked to fill in the“Personal Information Form”prepared,“The Anxiety and Worry Level Measuring Tool for Parents with a Disabled or Persistent Child”and the Revamped Parent Support Scale (PASS). The data obtained within the framework of this information form and scales were analyzed in the computer environment. Considering the data obtained from the study, there was no significant relationship between anxiety levels of the parents who had a child with special needs and their perceptions of social support.