Ses yutucu ve yansıtıcı yüzey tasarımı
Sound absorbing and reflecting surface design
  1. Tez No: 694298
  2. Yazar: ÖZDEN DOĞRUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM SEÇKİN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışması, sesi yansıtma ve yutma özelliği sağlayabilen çeşitli yüzeylerin, farklı malzeme tiplerini içerecek şekilde çok katmanlı olarak tasarımına yöneliktir. Tasarımlarda katı, sıvı ve gözenekli malzeme tipleri kullanılmış olup, bu malzemelerin katmanlı yapı içindeki sıralamasının, yüzey davranışına etkileri incelenmiştir. Tasarlanan yüzeylerin ince olmasına özen gösterilmiştir. Yöntem olarak çok katmanlı yapıların analizi için elverişli bulunan Transfer Matris Metodu (TMM) kullanılmış, her bir katman ve katmanların arayüzleri birer matris ile modellenmiştir. Tasarımlarda gözenekli malzemelerin kullanılması durumunda ayrıca Biot Teorisinden faydalanılmıştır. Tasarlanan yüzeylerin yutucu özelliğine yönelik olarak sönümleme katsayısı, yansıtıcı özelliğine yönelik olarak yansıma katsayısı incelenmiştir. Çok katmanlı yapıda kullanılan malzemelerin sıralamalarının belirlenmesinde literatürde bu konuda henüz yer almamış olan Thue-Morse, Baum-Sweet ve Dragon dizilerinden yararlanılmış, ayrıca periyodik malzeme dizilimine yer verilmiştir. İncelemelerde MATLAB programı kullanılmıştır. Elde edilen farklı katman dizilimli yapıların ses sönümleme ve yansıtma davranışları tartışılmış, içlerinden en iyi performansı sağlayan yapılar literatüre güncel uygulamalar için önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study focuses on the multi-layered design of various surfaces that can reflect and absorb sound, including different material types. Solid, liquid and porous material types are used in the designs, and the effects of the order of these materials in the layered structure on the surface behavior are investigated. Taken consideration that created surfaces are thin. The Transfer Matrix Method (TMM), which is suitable for the analysis of multilayer structures, is used as a method, and each layer and the interfaces of the layers are modeled with a matrix. In the case of using porous materials in the designs, the Biot Theory has also been used. The absorption coefficient for the absorbent properties and the reflection coefficient for the reflective properties of the designed surfaces are examined. Thue-Morse, Baum-Sweet and Dragon sequences, which have not been included in the literature on this subject yet, are used to determine the order of materials used in multi-layered structures, and also periodic material sequences are included. MATLAB program is used in the analysis. The sound absorption and reflection properties of the different layered structures obtained are discussed, and the structures that provided the best performance are suggested for current applications in the literature.