Kültür endüstrisinin sosyal medya ile etkileşimi
Interaction of culture industry with social media
  1. Tez No: 694299
  2. Yazar: LEYLA NUR KASAP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRİ ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte medya hayatlarımızın merkezinde yer almaya başlamıştır. Bilgisayar, tablet ve telefonlar her an internete bağlanabilmektedir. Özellikle akıllı telefonlar ile birlikte internet cebimize girmiş ve her an ulaşılabilir olmuştur. Hayatımızın bu kadar içinde olan medya tabii olarak kültürün de konusu olmuştur. Bu sayede kültüre de yön vermiş ve tüm medya türlerinde olduğu gibi kültür endüstrileşmesinde büyük rol oynamıştır. Ayrıca internet medyası kendisinden önce gelen tüm medya türlerini de kapsamaktadır. Bu durum da internet medyasının etkisini güçlendirmektedir. Adorno ve kültür endüstrisi kavramını ele aldıklarında internet medyası bu kadar güçlü bir konuma sahip değildi. Fakat özellikle Adorno kültür endüstrisine medyanın etkisini öngörmüştü ve radyo ve televizyon ile etkileşimini incelemişti. Bu sebeple sosyal medya ile etkileşimini incelemek de oldukça önemli hale gelmektedir. Sosyal medyanın bu denli etkili olmasının en büyük sebeplerinden biri interaktif yani etkileşimli olmasıdır. Bu etkileşim sayesinde insanlar çok farklı yerlerde yaşasalar dahi birbirleri ile görüşebilmekte, birbirlerinin gönderilerini beğenip, onlar hakkında yorum yapabilmektedirler. Böylece sürekli etkileşim içinde olabilmektedirler. Farklı kültürlerde yaşayan insanlar arasındaki bu etkileşim, kültürlerin de zamanla değişmesine ve dönüşmesine sebep olmaktadır. Ayrıca medyanın günümüzde bireylerin tercihleri ve beğenileri üzerinde oldukça büyük bir etkisi vardır. Kültür endüstrisi de bu etkiye dayanarak medya vasıtasıyla toplumların yaşam biçimlerini şekillendirmeyi amaçlar. Kültürün sosyal medya ile olan etkileşimi, onun bu açıdan değerlendirilmesini önemli kılar. ANAHTAR KELİMELER: Sosyal Medya, Kültür, Kültür Endüstrisi, İnternet Medyası, Yeni Medya, Kitle Kültürü
Özet (Çeviri)
With the development of technology, media has taken a central part in our lives. Computers, tablet computers and mobile phones can be connected to the Internet at any time. Especially with the widespread use of smartphones, people have had Internet access in their pockets any minute. Internet media, which has become big part of our lives, has naturally been a subject of culture. Thus, it has shaped our culture and played a crucial part in its industrialization just like any other types of media. Furthermore, Internet media contains all types of media that comes before it, which strengthens its influence. Internet media did not have such a strong position when Adorno and discussed the concept of culture industry. However, Adorno had predicted the influence of media on culture industry and had studied its interaction with radio and television. Therefore, investigating its interaction with social media is also important. One of the biggest reasons behind the effectiveness of social media is its interactivity. Thanks to this feature, people can communicate with each other and like or comment on their posts even though they live in different parts of the world. Thus, people can have a constant interaction. The interaction between people living in various parts of the world causes their cultures to change and transform over time. In addition, media has a great influence on the preferences and tastes of individuals today. Depending on this influence, culture industry aims to shape the lifestyles of societies through media. The interaction of culture with social media makes it important to evaluate it from this perspective. KEYWORDS: Social Media, Culture, Culture Industry, Internet Media, New Media, Mass Culture