Büyük azı keser hipomineralizasyonundan etkilenmiş büyük azı dişlerinde farklı restoratif materyallerin başarısının klinik olarak değerlendirilmesi
Clinical evaluation of the success of different restorative materials in permanent molars affected by mih
- Tez No: 694303
- Danışmanlar: PROF. BETÜL KARGÜL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Amaç: Bu araştırmada Büyük Azı-Keser Hipomineralizasyonundan (BAKH) etkilenmiş olan daimi birinci büyük azı dişlerinde Selektif çürük temizleme yöntemi uygulanarak, Yüksek viskoziteli cam iyonomer (YVCİ) ve Kısa fiberle güçlendirilmiş kompozit (KFGK) ile kombine posterior kompozit uygulamalarının klinik performanslarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 6-12 yaş arası 31 çocuğun şiddetli BAKH'dan etkilenmiş 73 tamamen sürmüş daimi birinci büyük azı dişlerinin tedavi gereksinimi MIH-TNI ile değerlendirilerek çalışmaya dahil edildi. Çürüğün selektif uzaklaştırılması sonrasında toplam 40 (%54,8) daimi birinci büyük azı dişine YVCİ (Equia Forte HT, GC, Tokyo, Japonya); 33 (%45,2) dişe ise KFGK (everX Flow, GC, Tokyo, Japonya) ile birlikte posterior kompozit (G-Aenial posterior) uygulandı. Tüm restorasyonlar başlangıçta, 6.ve 12.ayda Modifiye USPHS kriterleri kullanılarak klinik olarak değerlendirildi. Çocuklarda Ağız Sağlığının Günlük Aktivitelere Etkisi (C-OIDP) ölçeği kullanılarak uygulanan tedavilerin çocukların hayat kalitelerine etkisi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study to evaluate the clinical performances of a high-viscosity glass ionomer (HVGI) restoration and direct posterior composite restorations with short fiber-reinforced composite (SFRC) after Selective Caries Removal in restorations of first permanent molars (FPMs) that were affected by Molar Incisor Hypomineralization (MIH). Materials & Methods: Seventy-three fully erupted permanent first molars affected with severe MIH in 31 children aged 6-12 years who met the inclusion criteria were selected for this study using MIH-TNI. A total of 40 (54.8%) FPMs were restored with a HVGI (Equia Forte HT, GC, Tokyo, Japan) and 33(45.2%) with SFRC (everX Flow, GC, Tokyo, Japan) covered posterior composite (G-Aenial posterior) . All restorations were clinically evaluated using Modified USPHS criteria at baseline, 6 months and 12 months. The scale Child Oral Impacts on Daily Performances (C-OIDP) was used while evaluating the affect of the treatments on the children's quality of life.