Nukal kordun lipid peroksidasyonuna ve kord arteryel kan gazlarına etkisi
The Effect of nuchal cord on lipid peroxidation and cord arterial blood gases
- Tez No: 69431
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜLAZIM YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
29 ÖZET Doğumda umbilikal kordun bebeğin boynuna dolanmış şekilde bulunması nukal kord (NK) olarak adlandırılır.NK antenatal ve perinatal dönemde ;fetal distres,asidemi,düşük doğum ağırlığı, düşük apgar skoru, değişken deselerasyonlar gibi morbiditelere neden olabilir. İnsan organizmasında,dokulardaki hipoksi ve iskemi ile serbest oksijen radikalleri (SOR) ortaya çıkmaktadır.Lipid peroksidasyon reaksiyonunun son ürünlerinden biri olan malondialdehid (MDA) düzeyinin ölçümü SOR seviyesini indirekt olarak yansıtır. Fetüsün doğum sonrası metabolik durumunu saptamada arteryel kan gazlarının ölçümü gold standart olarak karşımıza çıkmaktadır. NK varlığının fetal lipid peroksidasyonuna ve kord kan gazlarına etkisini,materaal lipid peroksidasyonu ve doğum eylemi üzerine olan etkilerini araştırmak amacı ile böyle bir çalışmayı planladık. Çalışmada NK(+) ve NK(-) olan iki grup gebenin doğum öncesi ve sonrası maternal malondialdehid (MDA) düzeyleri,doğum sonrası kord MDA seviyesi ve arteryel kan gazlan ölçüldü. Kord MDA düzeyleri NK(+) olan grupta artış gösterirken belirgin asidemi saptanmadı.Doğum sonrası maternal MDA düzeylerinde artış izlendi.Değişken deselerasyonlar NK(+) olan grupta sık olarak gözlendi.Eylem süresinde uzama saptanmadı. Özet olarak çalışmamızda NK'un doğum sırasında lipid peroksidasyonunu arttırdığı,ancak belirgin asidemi yaratmadığı görüldü.Lipid peroksidasyon ölçümünün asid- baz çalışmalarından intrapartum distressi göstermede daha etkin olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
30 SUMMARY Entanglement of umbilical cord around the neck of baby is called as nuchal cord (NC).During antenatal and perinatal period,NC may produce morbidity and mortality like fetal distress,acidemia,low birth weight,low apgar score, variable decelerations. In human organism,with hypoxia and stress to tissues free oxygen radicals (FOR) are produced. One of the end products of lipid peroxidation reaction is malondialdehide(MDA). The measurement of MDA indirectly reflects the level of FOR. Cord arteriel blood gas studies are excepted as the gold standard in evaluating the metabolic state of the newborn. We designed this study to examine if NC affect fetal lipid peroxidation reaction and cord arteriel blood gases and to search possible effects on maternal lipid peroxidation and labor. In our study we measured maternal MDA before and after delivery and fetal cord MDA levels and cord arteriel blood gases in both NC(+) and non-NC groups. Cord MDA levels increased in NC(+) group without producing significant acidemia.An increase was determined in maternal MDA levels after delivery. Variable decelerations were seen more frequently in NC(+) group than non-nuchal group. We found that duration of labor was not affected by NC. Finally, we found that during delivery, NC made lipid peroxidation to increase without significant fetal acidemia.As a result measurement of lipid peroxidation may be a more sensitive indicator of intrapartum distress than acid-base studies.