Meme karsinomlarında immunhistokimyasal olarak siklin D1 ekspresyonunun intratümöral lenfositik yanıt ve diğer prognostik faktörler ile arasındaki ilişkisi
The relationship between cyclin D1 expression and intratumoral lymphocytic response, and other prognostic factors in breast carcinomas
- Tez No: 694312
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BEDİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser olup kansere bağlı kadın ölümlerinin en önemli nedenidir. Bu sebeple hastalığın klinik gidiĢinin belirlenmesi son derece önemlidir. Hücre döngüsünün önemli bir düzenleyicisi olan siklin D1 ve immünoterapide önem arz eden tümör içi lenfositler (TIL) kanser araĢtırmalarında odak noktası haline gelmektedir. ÇalıĢmamızda meme kanseri olan vakalarda siklin D1 ekspresyonu ve TIL oranlarının prognoz ile iliĢkisini belirlemeyi ve bu parametreleri kullanarak prognozu öngörmeyi amaçladık. Laboratuvarımıza 2014-2020 yılları arasında gelen, invaziv duktal karsinom ve invaziv lobüler karsinom tanısı alan 90 olgu değerlendirildi. Siklin D1 immünhistokimyasal olarak, TIL ise H&E boyalı kesitlerde değerlendirildi. Siklin D1 ekspresyonu ile histolojik alt tip, tümör çapı, tümör odak sayısı, lenfovasküler invazyon, aksiller lenf nodu durumu, metastatik lenf nodu sayısı, ekstrakapsüler infiltrasyon, HER2 durumu, Ki67 ekspresyonu, T ve N evresi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir iliĢki bulunmadı. Histolojik derece ve nükleer derece ile siklin D1 ekspresyonu arasında negatif korelasyon izlendi. Siklin D1 ekspresyonu yüksek bulunan hastalarda histolojik ve nükleer derece daha düĢük bulundu. ER ve PR ekspresyonu ile siklin D1 ekspresyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir iliĢki tespit edildi. ER ve PR pozitif olgularda siklin D1 boyanma oranları daha fazla saptandı. Luminal gruplar istatistiksel olarak anlamlı bir Ģekilde daha fazla siklin D1 ekspresyonu gösterdi. TIL skoru yüksek olgularda anlamlı bir Ģekilde histolojik ve nükleer derece yüksekti. PR ekspresyonu ile TIL skoru arasında ters korelasyon saptandı. TIL skoru ile diğer prognostik parametreler arasında anlamlı bir iliĢki izlenmedi. Siklin D1 ekspresyonu ve TIL skoru bilinen bazı iyi prognostik faktörler ile iliĢkilidir. Bu da siklin D1 ekspresyonunun ve TIL skorunun iyi prognostik bir parametre olarak değerinin olduğunu düĢündürür.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common malignancy in women and the leading cause of cancer-related deaths ın women. Therefore, it is vital to determine the clinical course of the disease. Lately, cyclin D1 which is an important regulator of the cell cycle, and tumor infiltrating lymphocytes (TIL), which are shown to be essential in immunotherapy, are becoming the focus of cancer research. In this study, we aimed to deternine the relationship between prognosis and cyclin D1 expression/TIL ration in breaast cancer patients as well as predict the prognosis of disease by using these parameters. We evaluated 90 invasive ductal and lobular carcinoma cases diagnosed in our laboratory between the years of 2014 and 2020. Cyclin D1 expression was evalatuated using immunohistochemistry and TIL was evaluated on H&E sections. There was no statistically significant relationship between cyclin D1 expression and histological subtype, tumor size, number of tumor foci, lymphovascular invasion, axillary lymph node status, metastatic lymph node number, extracapsular infiltration, HER2 status, Ki67 expression, T and N stage. The expression of cyclin D1 was negatively correlated to histological grade and nuclear grade. Histological and nuclear grades were found to be lower in patients with high cyclin D1 expression. The expression of cyclin D1 was significantly correlated to ER and PR expression. Cyclin D1 expression was higher in ER and PR positive cases. Luminal groups showed statistically significant more cyclin D1 expression. Also, histological and nuclear grades were significantly higher in cases with high TIL scores. The expression of PR was negatively correlated to TIL scores. There was no significant relationship between TIL score and other prognostic parameters. Cyclin D1 expression and TIL score are associated with some widely known good prognostic factors. This suggests that cyclin D1 expression and TIL score have value as good prognostic parameters.