Bazı atık malzemelerin bina ve tesis içinde gürültü önlemede kulanımının araştırılması
Investigation of the use of some waste materials for noise prevention in the building and facility
  1. Tez No: 694311
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAYTO KESKİNKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Engineering Sciences, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Gürültü hayatımızı, çalışma ortamımızı, sağlımızı, psikolojimizi ve sosyal olarak kullandığımız çevreyi etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Bu çalışmada amaç, gürültünün önlenmesi amacıyla çeşitli atık malzemeler kullanmak (poliüretan köpük, polistiren köpük, yumurta saklama kartonu) ve bunların gürültü engelleme kapasitelerini ortaya koymaktır. Bu amaçla, yapay olarak gürültülü bir ortam sağlanmış, gürültü kaynağı ile ölçüm cihazı arasında atık izolasyon malzemeleri kullanılmış, ortamda ölçümler yapılıp sonuçlar kaydedilmiş ve malzemelerin gürültü engellemede etki düzeyleri ortaya koyulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre; 1 ile 4 metre aralığındaki mesafelerde yapılan ölçümlerde yumurta ambalaj malzemesinin gürültüyü ortalama 6 dB, çinko köpük malzemesinin 8 dB, strafor malzemesinin 5 dB azalttığı gözlemlenmiştir. Böylece bina ve tesis içinde çalışanların gürültüden daha az etkilenmeleri, daha rahat ve sağlıklı bir ortamda iş yapması için izolasyon amacıyla bu malzemelerin geri dönüşümü sağlanarak kullanılabileceği ve bu taktirde izolasyon için maliyet açısından da katkı sağlayabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Noise is one of the factors that affect our life, working environment, health, psychology and the environment we use socially. The aim of this study is to use various waste materials (polyurethane foam, polystyrene, egg storage carton) in order to prevent noise and to reveal their noise preventing capacities. For this purpose, an artificially noisy environment was provided, waste isolation materials were used between the noise source and the measuring device, measurements were made in the environment, the results were recorded, and the effect levels of the materials on noise reduction were revealed. According to the research results; In measurements made at distances between 1 and 4 meters, it was observed that the egg packaging material reduced the noise by 6 dB, the zinc foam material 8 dB, and the styrofoam material 5 dB. Thus, it has been concluded that these materials can be recycled and used for isolation purposes, so that the employees in the building and facility are less affected by noise and work in a more comfortable and healthy environment, and in this case, it can also contribute to the cost of isolation.