Investigating the argument quality of middle school students on a socioscientific issue: Effect of local versus global context
Ortaokul öğrencilerinin sosyobilimsel konulardaki argüman kalitelerinin incelenmesi: Yerel ve küresel bağlamların etkisi
- Tez No: 694338
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DEVRİM GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyobilimsel konu (SBK) bağlamının (yerel vs. küresel) ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin argüman kalitesi üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmanın katılımcıları Kocaeli'nde bir devlet okulunda okuyan 69 sekizinci sınıf öğrencisidir. Bu çalışmada yarı deneysel tasarımlı nicel araştırma modeli kullanıldı. 8. sınıf öğrencilerinin argüman kalitesi, plastik konusu ile ilgili metinler ve metinlere göre yanıtlanan argümantasyon soruları ile belirlendi. Bu çalışmada iki uygulama grubu bulunmaktadır. İki grup, aynı SBK konusu için bağlamsal olarak farklı hazırlanmış iki metinle (yerel ve küresel) farklı sıralarda çalışmıştır. Metinlerin uygulanmasından önce, öğrencilerin ön argüman kalitelerini belirlemek için tüm gruplar argümantasyon sorularına göre değerlendirildi. Grup 1'den yerel SBK metniyle çalıştıktan sonra yol gösterici sorulara dayalı bir argüman geliştirmesini istenirken, Grup 2 aynı işlemi küresel SBK metniyle yaptı. İki hafta sonra metinler her iki gruba da ters sırayla aynı şekilde sunuldu. Öğrencilere, ön testte yer alan argümantasyon sorularını tamamlamaları, metni okumaları ve yönlendirici sorular ve sunulan metine göre iddia, veri/gerekçe ve çürütücü oluşturmaları için 40 dakika verildi. Öğrencilerin cevapları seçilen argümantasyon kalite değerlendirme rubriği ile sayısal değerlere dönüştürüldü. Bağımsız gruplar karşılaştırması için Mann-Whitney U testi ve bağımlı grup karşılaştırması için Wilcoxon işaretli sıra testi yapıldı. Çalışmada, yerel ve küresel bağlamlardaki genel argüman kalite puanları hem grup içi hem de gruplar arası karşılaştırıldı. Ek olarak, Grup 1 ve Grup 2 için veri/gerekçe puanları ve çürütücü puanları ayrı ayrı analiz edildi. Üst ve alt gruplar oluşturuldu ve bu grupların puanları da analiz edildi. SPSS sonuçlarına göre, yerel ve küresel bağlamlar arasında hem grup içinde hem de gruplar arasında toplam puan, veri/gerekçe ve çürütme puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. Ayrıca, tüm katılımcıların spesifik veri atıf durumları total, veri/gerekçe ve çürütme bileşenleri için analiz edildi. Karşılaştırmaya dayalı olarak, sonuçlar yerel metin cevaplarında belirli veri alıntılarını kullanan öğrenci sayısının küresel bağlamdaki öğrenci sayısından daha yüksek olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of the socioscientific issue (SSI) context (local vs global) on the argument quality of 8th grade middle school students. The participants of the study are 69 eighth graders in a public school in Kocaeli. Quasi-experimental design was used in this study. Argument quality of 8th grade students was determined via argument quality task which includes texts about plastic topic and argument quality questions. In this study, there are two different argument producing tasks. The two groups were engaged with the same SSI topic with two contextually different texts (local and global) in different order. Before the tasks, all groups were evaluated based on the argument quality questions to determine the prior argument quality of students. Then Group 1 engaged with local SSI text and asked to develop an argument based on the guiding questions while the Group 2 did the same with global SSI text. Two weeks later, texts were engaged to both groups in reverse order with the same manner. Students were given 40 minutes to complete prior argument questions, to read the text and to develop claim, reasoning, and rebuttal based on the guiding questions. After data collection process, the answers of students were converted to numeric values via argument quality evaluation rubric. Mann-Whitney U test for different group and Wilcoxon signed-rank test for the same group comparisons were performed. In the study, overall argument quality scores of local and global contexts were compared both in group and between groups. Additionally, the reasoning scores and rebuttal scores were analyzed separately for Group 1 and Group 2. The upper and lower groups have been created and their scores also were analyzed. Based on the SPSS results, there is no statistically significant difference between the local and global contexts both in group' and between groups' overall, reasoning and rebuttal scores. Furthermore, the specific data citation frequency of all participants was analyzed for total, reasoning and rebuttal components. Based on the comparison, results showed that the number of students who use specific data citation in their local text answers are higher than the number of students in global context.