Mağusa-Surlar içi Mahallesi evlerinin tipolojik analizine bağlı olarak geliştirilen bir uzman sistem modeli
  1. Tez No: 46159
  2. Yazar: ULAŞ DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLSÜN SAĞLAMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Yapısal bir çevre, toplumsal kültürü yansıtır, toplumdaki yaşayış sürecini gösterir. Bu sürecin nasıl devam etmesi gerektiği konusunda da fikir verir. Bu tezin amacı, insan yaşayışındaki kültürü yansıtan yapısal çevrede sözlük - dil - gramer ilişkisi kurarak, o bölge hakkında detaylı bilgi verecek yapay akıl programı modelinin oluşturulması ve bu modelin Mağusa Surlar İçi mahallesine uygulanmasıdır. Tarihi önemi olan bir mahallede yapılacak yeni binalarda bir t takım kriterler yerine getirilmemişse, o çevre geçmişi ile çelişen, tarihsel ve kültürel önemini, değerini yitiren bir çevre durumuna gelir. Anonim mimarinin meydana getirdiği tarihi bir çevrede, yeni bir ev tasarımı esnasında gerçekleştirilmesi gereken çalışma süreci şöyle olmalıdır: 1. Çevrenin tarihsel süreç içinde gelişimi, sözlü ve yazılı kaynaklar yardımı ile tespit edilmelidir. 2. Evlerin ortaya çıktığı dönemlere göre özellikleri, sözlü, yazılı kaynaklar ve yorumlar yardımı ile kesinleştirilmelidir. 3. Tipolojik analiz yardımı ile evlerin tip katalogu ve grameri oluşturulmalıdır. 4. Bilgisayarda yer alan tip katalogu ve gramer yardımı ile yeni yapılacak evin alternatif çözümlerine ulaşılmalıdır. Mağusa - Surlar İçi Mahallesi Evleri Uzman Sistemi de, yukarıda belirtilen dört süreç doğrultusunda gelişmiştir. Bilgisayarda yukarıdan-aşağıya (top-down) ve aşağıdan-yukarı (bottom-up) yöntemleri ile oluşturulan uzman sistem, Mağusa - Surlar İçi evleri hakkında her türlü yardımı yapabilecek bir uzman kişi durumundadır. Sonuç olarak bu uzman sistemin açık uçlu bir uzman sistem olma özelliği ile, ileride tüm Kıbrıs'a ait bir uzman sistem olabilme özelliği ortaya konulmaktadır. xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY AN EXPERT SYSTEM MODEL DEVELOPED WITH THE TYPOLOGICAL ANALYSIS OF THE HOUSES IN THE OLD CITY OF FAMA6USTA The built environment is not only a mirror of the social culture of a community, but also indicates how the process of living was. It gives an idea of how this process should continue as well. The objective of this theses is to reflect the culture of the human life by constructing a relationship between vocabulary - language - grammar, and to form a model of an artificial intelligence programme which will give detailed information about a specific area in the Old City of Famagusta. In the 1st. section of the theses, the subject area and its contents were defined for the objectives described above. In the 2nd. section, architectural design, definition of architectural design, the models of design and the relationship between knowledge and design were examined. Research is usually put forward as a proposal by starting with the philosophy of science and interpreted within the framework of logic. In this context, the section about the method and the design contained the concepts of the relationships between design and philosophy of science and the scientific investigation. This section also includes logic and its design, language and its design, culture - language and its design, typology and its design, i.e., architecture - language - culture relationship. The definitions and relationships of culture and language were put forward. The main argument of this part is that typological analysis of a building is equal to the smallest component of a sentence. In addition, this section covers the definitions of the typology which form the beginning of an expert system XIImodelling studies and abstraction and generalization which constitute the typology. Two sub units of the typological analysis were taken into consideration: (1) Establishing the vocabulary (establishing the elements which form the research) (2) Establishing the grammar (identifying connection between the elements) In this section some top-down and bottom-up type model studies related to the typological analysis were also included in order to give direction to the expert system. Durand's method which expresses the formative indication of design and the grammar of shapes were also used in this section. The importance of knowledge and optimisation and at the same time prototype in the architectural design, the knowledge-based system of the design were again included in this section. In the 3rd. section of the theses, the traditional architecture of Famagusta was studied. The importance of the city of Famagusta and quarter of the Old City was taken up and the geographic and climatic conditions of the region, the historical development of the city of Famagusta and its citizens were briefly dealt with. Starting from the Middle Ages, The history of Famagusta is divided into six periods: (1) The Lusignan period (1192 - 1489) (2) The Genovese period (1372 - 1489) (3) The Venetian period (1489 - 1571) (4) The Ottoman period (1571 - 1878) (5) The English period(1878 - 1960) (6) The period after the I960' s (1960 - 1994) The walls and the churches which influence the formation of the city of Famagusta were included in this section despite their indirect relationship with the subject. XlllThe characteristics of the Old City houses were studied under the following three headings: a) The houses belonging to the Lusignan - Genovese - Venice period b) The houses belonging to the Ottoman period c) The houses belonging to the English period The reason of not studying the houses built after the English rule was due to their lack of physical and aesthetic quality which causes disintegration with the environment. In the 4th section, the houses of Famagusta were analyzed typologically in accordance with the results emerging from the origin and field studies which took place within the walls of Famagusta. This study was conducted on 57 houses and a file was opened for each house. The model which studies the typological analysis of the Old City of Famagusta is two - fold. (1) The determination of the vocabulary by using the top-down method. ( 2 ) The determination of the relationship among the houses (grammar) by using the bottom-up method. The vocabulary contains: a) The relationship among the houses (the location of the house, the connection of the entrance with the street, the determination of the service space on the plan), b) The properties of the elements which constitutes the houses. Facade, the elements of the facade (such as the doors, the windows, the cantilever, hand vails), plan and the elements of the plan (such as the rooms, the staircase, the roofs), c) The social characteristics of the community. The grammar, on the other hand, highlights the relationship among the elements forming the houses and the prototype linked development of the plan, facade, door types and their periods. xivIn the 5th. section, the definition of artificial intelligence and expert systems, the Develop-and-Test method which is one of the levels of knowledge based expert systems were studied. This section also includes the expert system of the houses in the Old City of Famagusta, that was developed in connection with the typological analysis. The logic behind the expert system of the Old City houses and the way it operates on the computer were also indicated in this section. The main menu of the expert system of the houses within the walls of Famagusta takes part in four sections in the computer. ( 1 ) Detailed information about the houses (2) Information about the house types (3) Determination of that quality of the houses whether they possess the identity of the Old City Houses (4) Design of the houses matching the types of the Old City Houses. In the 6th. section, the conclusion of the theses were put forward. The conclusions are summarized as below: If some criteria about building new houses are not satisfied in a district of historical importance, that environment looses its cultural and its historical importance and hence it becomes a worthless environment. In the historical environment that is form by anonymous architecture, the process of working in the design of a new house should be as follows: (1) The development of environment, in the historical process, should be determined by the aid of verbal and written sources. ( 2 ) The properties of the houses should be made definite according to their period of construction. (3) The type catalogue and their grammar should be formed with the aid of typological analysis. (4) The alternative design of the new house to be built should be obtained with the aid of type catalogue and grammar which exists in the computer. xvThe expert system of the Famagusta, Old City Houses was developed along the four process listed above. The expert system that has been formed in the computer, is like an“ expert person ”who can give all kinds of help about the Famagusta, Old City houses. As a conclusion, this expert system, being an open-ended system, posses the property of becoming an expert system for the whole Cyprus in the future. xvi