1381 köylü isyanı
1381 peasants revolt
- Tez No: 694339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
“1381 Köylü İsyanı”adını taşıyan tezimin amacı, Wat Tyler, John Ball, Jack Straw ve diğer birçok kişinin liderliğinde yaklaşık 50 bin isyancının, Yüzyıl Savaşları'nın artan maliyetini karşılamak için toplanan baş vergisine son verilmesi ve serfliğin kaldırılması gibi amaçlarla Londra'ya yürüdüğü İngiliz halk ayaklanmasını ulaşabildiğim kaynaklar yardımıyla değerlendirmektir. 1381 yılının Haziran ayının başlarında ortaya çıkan, 12-13 Haziran'da Blackheath, 14 Haziran'da Mile End ve 15 Haziran'da Smithfield görüşmelerini kapsayan isyan, isyan lideri Tyler'ın Smithfield'da öldürülmesi ile son bulmuştur. 18 Haziran'da, isyancıların tutuklanması emredilmiş, 28 Haziran'da, isyan girişiminde bulunan bir grup etkisiz hale getirilmiştir. 2 Temmuz'da, Mile End'de verilmiş olan sözleşmeler iptal edilmiştir. İsyancıların yargılandığı Temmuz-Ağustos aylarında birçok af ilan edilmiştir. 30 Ağustos'ta, bütün tutuklama ve idamların durdurulacağı ve davaların Kraliyet Mahkemesine devredileceği kararlaştırılmıştır. 14 Aralık'ta, genel af ilan edilmiş ve isyanla ilgili tüm konular sonlandırılmıştır. Bu tezde, 1381 Köylü İsyanı'nın başarısız bir ayaklanma olarak nitelendirilmesine rağmen, isyancıların kral ile görüşmesi ve kısa süreliğine de olsa taleplerine ulaşması, birçok isyancının olaylar sonunda affedilmesi ve isyanın ana nedeni olan baş vergisinin 1382 yılında kaldırılması gibi başarıların olduğu gösterilmiştir. Orta Çağ'da Avrupa ve İngiltere için önemli bir tarihi olay olan 1381 Köylü İsyanı, sadece ortaya çıktığı İngiltere'de değil Avrupa'da da yeni düşüncelerin oluşmasında ve insanların daha iyi bir yaşam talep etmesinde öncü olmuştur. İsyancıların amaçları arasında bulunan, sosyal statülerin kaldırılması ve her alanda eşitlik sağlanmasına yönelik düşünceler daha sonraki yıllarda sosyal eşitliği savunan fikir akımlarına öncülük etmiştir. 1381 yılı isyancılarının savunduğu fikirler, Jan Hus, Luther ve Calvin gibi reformistleri etkileyerek Avrupa'daki Reform hareketlerinin temellerini atmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis called“1381 Peasants' Revolt”is to evaluate the English public uprising made by almost 50 thousands rebels leading by Wat Tyler, John Ball, Jack Straw and others, who walked to London for the purposes of abolition of the poll tax which collected because of the increasing cost of Hundred Years' War and the serfdom, by help of the resources I could access. The revolt that occurred in early June 1381, which included the negotiations of Blackheath on June 12-13, Mile End on June 14 and Smithfield on June 15, ended with the murder of the rebellion leader Tyler in Smithfield. On June 18, the arrest of the rebels was ordered, and on June 28, a group that attempted to revolt was suppressed. Charters given at Mile End were abolished on July 2. Many amnesties were given in July-August, when the rebels were put on trial. It was decided on August 30 that all arrests and executions would be suspended and the cases were transferred to the Royal Court. On December 14, a general amnesty was declared and all issues related to the rebellion were ended. In this thesis, it is indicated that although the 1381 Peasant's Revolt was described as an unsuccessful uprising, there are some kind of achievements such as the rebels' meeting with the King and reaching their demands, albeit for a short time, the amnesty of many rebels at the end of the events and the abolition of the poll-tax, which was the main reason for the rebellion, in 1382. The Peasants' Revolt of 1381, which was an important historical event for Europe and England in the Middle Ages, was a pioneer in the formation of new ideas and people's demand for a better life not only in England, where it emerged, but also in Europe. Among the aims of the insurgents, the abolition of social status and the achievement of equality in all fields led to the ideas that advocated social equality in the following years. The ideas advocated by the rebels of 1381, laid the foundations of the Reform movements in Europe by influencing the reformists such as Jan Hus, Luther and Calvin.