Benign jinekolojik hastalıklarda laparoskopik asiste vajinal histerektomi ve total abdominal histerektominin perioperatif sonuçlarının prospektif randomize karşılaştırılması
  1. Tez No: 69435
  2. Yazar: HASAN AKALIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Histerektomi majör jinekolojik operasyonlar içinde en sık uygulanan operasyondur. Benign jinekolojik hastalıklarda histerektomi abdominal, vajinal ya da laparoskopik yol tercih edilerek uygulanabilir. Vajinal histerektomi abdominal histerektomiden daha fazla üstünlüklere sahip olmasına karşın abdominal histerektomi yaygın olarak kullanılmaktadır. Vajinal Msterektominin daha az kullanılmasının nedenlerinden biri de geleneksel kontrendikasyonlarıdır. Bu çalışma; benign jinekolojik hastalıklarda laparoskopik asiste vajinal histerektomi ve total abdomiinal Wsterektonuninin perioperatif sonuçlarının prospektif randomize bir çalışmayla değerlendirip, avantaj ve dezavantajlarım test etmek amacıyla planlandı. Benign jinekolojik hastalıklar nedeniyle operasyon planlanan 100 hastada; operasyon süresi, hastanede yatış süresi, doku hasarı, postoperatif ağrı ve analjezik kullanımı, postoperatif hemoglobin düşüşü, kendi işini yapabilme süresi, işe dönme süresi ve maliyet parametreleri karşılaştırıldı. Bu çalışmada laparoskopik asiste vajinal Wsterektorninin daha uzun operasyon süresi ve daha fazla maliyet dezavantajları olmasına rağmen, daha az morbidite, daha az hastanede yatış süresi, daha az postoperatif ağrı, daha az analjezik kullanımı, daha erken işe dönme süresi ve daha az doku hasan oluşturma avantajlarına sahip olduğu saptandı. Laparoskopik asiste vajinal histerektominin, vajinal histerektorninin kontrendike olduğu durumlarda uygulanmakta olan abdominal histerektorninin yerine kullanılabilecek ve abdominal histerektominin dezavantajlarım ortadan kaldırabilecek güvenli bir yöntem olduğu saptandı. 57
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hysterectomy is the most common major gynaecological operation. Hysterectomy for benign lesions can be performed by using the vaginal route, the abdominal route or laparoscopy. The vaginal route has many advantages than abdominal hysterectomy. However; the wast majorty of hystrectomies are performed abdominally. High frequency of abdominal hysterectomies may reflect traditional contrendication of vaginal hysterectomy. To identify differences in the perioperative outcome of women undergoing hysterectomy performed either by total abdominal hysterectomy and laparoscopic- assisted vaginal hysterectomy for benign gynaecological disorders. One hundred women undergoing hysterectomy for benign gynaecological conditions were prospectively randomized to have the procedure by laparoscopic assisted vaginal hysterectomy and total abdominal hysterectomy. The perioperative courses (length of operation time, hospital stay, postoperatif pain, use of analjezic, return to work, return to normal activities, injury of tissue, cost of procedure, post operative fall in haemoglobin ) of both groups were compared. Although laparoscopic-assisted vaginal hysterectomy took longer and higher costs the women undergoing this procedure had a shorter time in hospital, less postoperatif pain, reduced use of analjezic, returned to work earlier, returned to normal activities earlier, reduced injury of tissue. The study shows LAVH is a safe procedure for women requiring hysterectomy. LAVH as an alternative abdominal hystrectomy especially when a vaginal hysterectomy is not appopriatete. 58