Göçün suçluluğa etkisi: Gaziantep örneği
The effect of immigration on criminality: The case of Gaziantep
- Tez No: 694350
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Göçmenlerin göç süreçlerini ele alan bu çalışmamızda göçmenler genellikle hangi nedenlerden dolayı göç etme faaliyetinde bulundukları ele almış ayrıca bu göç faaliyetlinin suçsa etkilerinin ne olduğu incelenmiştir.Bu inceleme de göçmenlerin suça bulaşma korkularına sahip oldukları anlatılmış ve özel de ise Suriyelilerin göç süreçleri ele alınmış Türkiye'ye ve Gaziantep şehrine neden göç ettikleri üzerinde durulmuştur.Burada ortaya çıkan etkenler araştırılmış ve Suriyelilerin Gaziantep halkıyla birlikte bir ortak yaşam oluşturabildikleri noktalara değinilmiş ve Suriyelilerin göç etmesinin Türkiye'nin suç ortalamasını ve Gaziantep şehrinin suç ortalamasını yükselttiği iddiaları incelenmiş ve bunların yalnızca iddiadan öteye geçemediği sabit rakamlarla belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which deals with the migration processes of immigrants, the reasons whyimmigrants generally engage in immigration activities are discussed, and the effects of thismigration activity on crime are examined. This study described the immigrants as those witha fear of crime, also dealt with the Syrian immigration process, why the city of Gaziantep,Turkey and focused on their migration. The resulting factors of thesemigration processeshave been investigated, and the points where Syrians created a common life with the peopleof Gaziantep are mentioned. Moreover, the ideas that Syrian immigration raised the averagecrime rate of the city of Gaziantep, and Turkeyare investigated. Ultimately, it is stated infixed numbers that these ideas did not go beyond mere claims.