How to weather the storm: A comparative case study on populist trajectories to COVID-19 pandemic
Fırtınayı nasıl atlatmalı: COVID-19 pandemisi'nde popülist yöntemlere ilişkin karşılaştırmalı vaka analizleri
- Tez No: 694353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EFE TOKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Popülist liderler COVID-19 Pandemisi karşısında neden farklı cevaplar verdi? Tez, bu soruya Brezilya, Meksika ve Türkiye vakalarının karşılaştırmalı vaka analizi üzerinden cevap vermeyi hedeflemiştir. Büyük ölçüde benzerlik göstermelerine karşın, her üç ülkede de COVID-19 pandemisine verilen cevaplar farklılık göstermektedir. Vakalar, ulusal ve bireysel olmak üzere ikiye ayrılmış kriterler üzerinden incelenmiştir. Ulusal kriterler ülkelerin aşılama faaliyetleri, karantina ve kapanma faaliyetleri, ulusal ve yerel politikaların uyumu gibi kriterleri içermektedir. Öte yanden bireysel kriterler, bu ülkelerin popülist liderlerinin pandemi sürecindeki tavırlarını ve genel anlamıyla pandeminin gerektirdiği uygulamalara ilişkin tutumlarını ele alır. Tez, bu kriterlerin anlatımının yanı sıra, liderlerin süreç boyunca siyasi tutumlarının değişimini, kriz yönetimi, popülizm ve yeni şekillenmekte olan COVID-19 literatürleri ile, uluslararası medyada işlenmiş haberler üzerinden anlatır. Bu bağlamda, kuramsal kısımda açıklandığı üzere, pandemi boyunca ülkelerdeki değişim, siyasi spektrum üzerindeki konum, sosyal yardım kapasiteleri ve muhalefet etkinliği olmak üzere üç açıklayıcı unsur üzerinden temellendirip yeni terim önermeleri yapar. Bu bağlamda, Brezilya için önerilen karşıt inkarcılık, pandeminin varlığına ilişkin liderin açık inkarı esnasında pandemiyi ciddiye alan tarafların şeytanlaştırılmasını içerir. Meksika için önerilen vazgeçici içermecilik, liderin pandemiye ilişkin tutumunun popüler baskılar sonucu değiştiği bir ortamda liderin ideolojik tutumuna sadık kalamadığı durumlardır. Son olarak, Türkiye için önerilen partizan olumlama terimi ise liderin pandeminin etkilerini önemsediği, fakat pandemi bağlamındaki çabaları monopolize etmek üzerinden diğer tarafların baskılandığı bir tutumu işaret eder.
Özet (Çeviri)
Why populist leaders have responded to the COVID-19 pandemic differently? This thesis addresses this question through a paired comparison of Brazil, Mexico, and Turkey. These three countries, despite being similar, have employed unique responses to the COVID-19 pandemic. The cases are explained based on two sets of indicators. First, the national indicators address the overall conduct within the case where vaccination efforts, closures, quarantines, local and national policies are assessed. The second set of indicators address the leaders' attitude, their recognition of the seriousness of the pandemic, and assess their populist tendencies during the crisis. Crisis management, populism, and recently emerging COVID-19 politics literature have been used alongside articles in media to trace the change in the policies and leaders' evolving discourses. These changes are explained through three factors: the left-right continuum, social aid capabilities, and opposition strength. After the analyses, the thesis suggests new terms for unique trajectories. Adversarial denialism for Brazil indicates an environment where during the downplaying of the pandemic, efforts of other parties are demonized. Defective inclusionism for Mexico denotes a setting where the leader gradually defects his denialistic positions after popular pressure while failing to provide inclusionist policies. Partisan affirmation for Turkey signifies a monopolization of the conduct where efforts of others are systemically prevented.