Understanding non-state actorhood: The case of the YPG
Devlet dışı aktörlüğü anlamak: YPG örneği
- Tez No: 694352
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSEL AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu tez, Aydınlı'nın (2015, 2016) ARI analitik ve kavramsal çerçevesi kapsamında şiddet içeren devlet dışı bir aktörün, YPG'nin, aktörlüğünü ve kuruluş yapısını incelemektedir. Bu teori, 2014-2020 yılları arasında devlet dışı şiddet içeren aktörlerin (VNSA) kuruluş yapılarını, onların“özerklik, temsiliyet ve etki”yaklaşımından resmetmektedir. Bu araştırma, YPG'nin kendisine yönelik diğer devlet dışı şiddet içeren aktörler ve benzer şekilde devletler tarafından kendisine yönelik tehditlere rağmen nasıl bir dönüşüme uğradığını ve hayatta kalmayı sürdürdüğünü ARI teorisini kullanarak ve eleştirerek ve devlet dışı şiddet içeren aktörlerin sahip olduğu yıldan yıla artan özerklik, temsiliyet ve etkisini vurgulayarak göstermektedir. Ayrıca bu araştırma, sahadaki uzmanlardan YPG'nin aktörlüğüne dair bilgileri analiz etmek ve bir araya getirmek amacıylla akademisyenler, devlet görevlileri ve siyasetçiler ile gerçekleştirilmiş yarı-yapılandırılmış mülakatlar ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis assesses the actorhood and agency of a violent non-state actor, the People's Protection Unit (YPG), through Aydinli's (2015, 2016)“Autonomy, Representation, Influence”(ARI) analytical and theoretical framework. The theory depicts the agency of this violent non-state actor (VNSA) via its aspects of“autonomy, representation and influence”between the 2014-2020 timeframe. This research shows how the YPG has transformed and continues to survive, despite threats to its actorhood from other VNSAs and states alike, while seeking to emphasize the increased autonomy, representation, and influence that the VNSA has had over the years. In doing so, it aims to also critique and provide suggestions to improve the ARI framework. This research also relies on supportive semi-structured interviews conducted with academicians, public officials, and politicians to analyze and gather insight on the YPG's actorhood from experts on the field.