Göğüs ağrısı ile başvuran hastalarda acil tıp hekimlerinin asetilsalisilik asit verme hususundaki davranışlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of the factors affecting the behavior of emergency medicine physicians regarding acetylsalicylic acid administration in patients presenting with chest pain.
- Tez No: 694361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM KALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Biz bu çalışmamızda acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastalara erken dönemde asetilsalisilik asit vermede hekimlerin kararlarını etkileyen hekim veya hasta bazlı faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Göğüs ağrısı, tüm dünyada acil servislere en sık başvuru sebepleri arasındadır. ABD'de yılda 6 milyon acil servis başvurusunun göğüs ağrısına bağlı olduğu bildirilmiştir. Göğüs ağrısı kardiyak ve kardiyak dışı birçok sebepten kaynaklanabilir. Akut koroner sendrom (AKS) bu nedenlerden biridir. Mevcut kılavuzlar, hekimin karar vermesinde yardımcı olabilecek risk skorlama sistemlerinin kullanılarak hastaların risk gruplarına sınıflandırılmasını ve böylece istenmeyen sonuçların önüne geçilebilmesini önermektedir. Günümüzde acil servis hekimleri göğüs ağrısı hastalarının yönetiminde mevcut kılavuzlardan yararlanmaktadır. ACC/AHA (Amerika Kardiyoloji Koleji/Amerika Kalp Derneği) kılavuzu, AKS şüphesi olan hastaların düşük, orta ve yüksek riskli olarak sınıflandırılmasını önermektedir ve bu sınıflandırmaya göre tedavi ve taburculuk yaklaşımı da değişiklik göstermektedir. Acil servis hekimleri göğüs ağrısıyla başvuran hastalarda kılavuzlara genellikle uymaktadır fakat hastaların hangisine erken dönemde aspirin verilmesi konusunda net kararlar yoktur. Bu durum, hekimler için kafa karıştırıcı olabilmekte ve hekimlerin hastaya verdiği tedavinin zamanlaması da buna bağlı olarak değişmektedir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma kesitsel-tanımlayıcı tipte bir anket çalışmasıdır. Göğüs ağrısı ile başvuran hastalarda acil tıp hekimlerinin asetilsalisilik asit verme hususundaki davranışlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi şeklinde planlanan tek örneklem düzeninde; 351 acil tıp hekimi, 39 pratisyen hekim, 1 kardiyoloji hekimi, 1 dahiliye hekimi, 4 diğer branş hekimleri bulunmakta olup toplam 396 hekim katılım sağlamıştır. Dahil edilme kriterlerini karşılamayan 6 hekim dışlanmış ve 351 Acil tıp hekimi ile 39 pratisyen hekim toplamda 390 hekim dahil edilerek istatistiksel veriler oluşturulmuştur. Çalışmamızda hekimlere 6 adet demografik, 36 adet vaka sorusu olmak üzere toplamda 42 soru sorulmuştur. Sorular tarafımızca hazırlanmıştır. İstatistiksel analizler "Jamovi project (2020), Jamovi (Version 2.0.0.0) programları ile yapılmış olup, istatistik analizlerde anlamlılık düzeyi 0.05 (p-value) olarak dikkate alındı. Sonuç: Çalışmamız Acil Tıp hekimlerinin ASA verme davranışları üzerine yapılmış Türkiye'deki ilk çalışmalardan biridir. Çalışmamız bir anket çalışması olması ve senaryo bazlı hasta örneklerine dayanmasına rağmen, tespit edildiği üzere hekimler hala kadın hastalara kılavuzlarca herhangi bir cinsiyet ayrımı yapılmaksızın önerilen tedavileri erkek hastalara verdikleri kadar vermemektedir. Ancak çalışmamızdaki bulgular göstermiştir ki, hekimler tecrübe kazandıkça ve belli uzmanlıkları elde ettikçe daha yüksek kılavuz uyumlu tedavi verme eğilimindedirler. Bu da bize tıp eğitiminde branşlaşmaya ve güncel devamlı tıp eğitiminin sürdürülmesine daha çok önem verilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate the physician- or patient-based factors that affect the decisions of physicians in giving acetylsalicylic acid in the early period to patients who apply to the emergency department with chest pain. Chest pain is one of the most common reasons for admission to emergency services worldwide. It has been reported that 6 million emergency department visits per year in the USA are due to chest pain. Chest pain can be caused by many cardiac and non-cardiac causes. Acute coronary syndrome (ACS) is one of these causes. Guidelines suggest using risk scoring systems that can asist physicians in decisionmaking to classify patients into risk groups, thus preventing undesirable outcomes. Today, emergency physicians benefit from existing guidelines in the management of chest pain patients. The ACC/AHA (American College of Cardiology/American Heart Association) guidelines recommend classifying patients with suspected ACS as low, intermediate, and high risk, and the treatment or discharge approach also varies according to this classification. Emergency physicians generally follow the guidelines in patients presenting with chest pain, but there are no clear decisions about which patients should be given aspirin in the early period. This situation can be confusing for physicians and therefore the timing of the treatment given by physicians to the patient changes. Methods: This study is a cross-sectional-descriptive survey study. In a single sample arrangement, which was planned to examine the factors affecting the behavior of emergency medicine physicians in giving acetylsalicylic acid in patients presenting with chest pain; Thereare 351 emergency medicine physicians, 39 general practitioners, 1 cardiology physician, 1 internal medicine physician, 4 other physicians, and a total of 396 physicians participated. Six physicians who did not meet the inclusion criteria were excluded from the study. Statistical data were created by including 351 emergency medicine physicians and 39 general practitioners, a total of 390 physicians. In our study, we asked physicians a total of 42 questions, 6 demographic and 36 case questions. The questions were prepared by us. Statistical analyzes were performed with the programs "Jamovi project (2020), Jamovi (Version 2.0.0.0) and the level of significance was taken into account as 0.05 (p-value) in statistical analyzes. Conclusion: Our study is one of the first studies in Turkey on the acetylsalicylic acid administration behavior of emergency medicine physicians. Although our study is a survey study and is based on scenario-based patient samples, as it has been determined, physicians still do not give the treatments recommended by the guidelines, without any gender discrimination, to female patients as much as they do to male patients. However, the findings in our study showed that as physicians gain experience and acquire certain specialties, they tend to give higher guideline-compliant treatment. This shows us that more importance should be given to branching in medical education and to the continuation of current continuing medical education.