Acil servise göğüs ağrısı şikayetiyle başvuran hastalarda 90 günlük prognoz
Prognosis of patients, admitted to the emergency department with chest pain, in 90 days
- Tez No: 447523
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH NAZMİ YAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma (SUA) Hastanesi Acil Servisine göğüs ağrısı şikâyetiyle başvuran ve acil servisten taburcu edilen hastaların 90 günlük prognozlarını tanımlamayı amaçladık. YÖNTEM: Bu çalışmada 01.11.2015 - 31.01.2016 tarihleri arasında KSÜ SUA Hastanesi Acil Servisine başvuru şikayeti göğüs ağrısı olan ve taburcu edilen hastalar incelendi. Bu hastaların 90 günlük prognozları prospektif gözlemsel olarak araştırıldı. Travma nedenli göğüs ağrısı olan ve hastaneye yatışı yapılan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Başvuru şikayeti göğüs ağrısı olan ve acil servisten taburcu edilen hastalar için önceden oluşturulmuş çalışma formları dolduruldu. Hastalar 90 gün sonra telefonla arandı. Hastaların göğüs ağrısı şikayetinin devam etmesi, aynı şikayetle tekrar bir sağlık kurumuna başvurusu, varsa alınan tanılar ve mortalite sorgulandı. BULGULAR: Çalışma süresince hastanemiz acil servisine 886 hasta göğüs ağrısı sebebiyle başvurdu. Yatışı yapılmayıp acil servisten taburcu edilen 234 hasta çalışmaya alındı. Hastaların yaş ortalaması 48,1±18,3 ve çoğunluğu erkek cinsiyette idi. Hastaların %70,9'unun (n=166) taburculuk sonrası aynı şikayetle tekrar bir sağlık kurumuna başvurduğu görüldü. Aynı şikayetle tekrar başvuran hastaların %46,9'unun (n=78) spesifik tanı almadan tekrar taburcu edildiği görüldü. Hastaların %2,6'sının (n=6) bu süre içerisinde akut koroner sendrom tanısı aldığı tespit edildi. Taburcu edilen hastalarda mortalite oranı %1,3 (n=3) olarak hesaplandı. Bu hastaların 2'sinde ölüm sebebi malignite, diğer bir hastada akut koroner sendrom nedeniyleydi. Hastaların taburculuk sonrası 90 gün içinde hayatı tehdit eden diğer nedenlerden %1,3 (n=3) pulmoner emboli ve %0,4 (n=1) tansiyon pnömotoraks tanısı aldıkları tespit edildi. Tekrar başvuru sonrası hayatı tehdit etmeyen nedenlerden en sık gastrointestinal sistem ile ilgili tanı konulduğu görüldü. SONUÇ: Non-spesifik göğüs ağrısı tanısı ile acil servisimizden taburcu edilen hastaların üç aylık izlemlerinde atlanmış tanı ve buna bağlı ölüm oranları oldukça düşüktür. Buna göre göğüs ağrısı ile acil servise başvuran hastalar hayatı tehdit eden nedenler dışlandıktan sonra güvenle taburcu edilebilir. Bunun yanında hastaların üç aylık izlemlerinde şikayetlerinin devam etmesine rağmen ilgili bölümlere gitmeyip tekrar acil servise başvurdukları görüldü. Bu konuda hastaların yönlendirilmesinde eksiklik olabileceği ve hastalara hastalıkları hakkında detaylı bilgi verilmediği düşünüldü. Acil servis hekimlerinin özellikle hayatı tehdit eden göğüs ağrısı nedenlerini tespit etmede yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olması ve göğüs ağrısı ile başvuran hastalarda öykü, laboratuar ve radyolojik incelemeleri doğru ve yerinde kullanarak morbidite ve mortaliteyi en aza indirmeyi hedeflemeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, we aimed to identify the 90-days prognosis of patients which discharged from Kahramanmaraş Sutcu Imam University (KSU) Hospital Emergency Department after the complaining of chest pain. METHODS: This study examined patients accepted and discharged with the complaints of chest pain between 11.01.2015 - 01.31.2016 in the emergency department of KSU. 90-days prognosis of these patients were studied in a prospective observational study. Patients admitted hospital with chest pain and discharged from the emergency department was questioned study forms by calling after 90 days for morbidity and mortality. RESULTS: During the study, 886 patients admitted to the emergency room because of the chest pain. 234 patients not hospitalized and discharged from the emergency department were enrolled in the study. The average age of patients was 48.1 ± 18.3 and the majority of the male gender. After discharge in 70.9% of patients were seen again admitted to a health institution. In 46,9% of patients were detected with the same complaint that the applicant was discharged again without a specific diagnosis. During this period it was found that 2.6% of patients diagnosed with acute coronary syndrome. The mortality rate was calculated as 1.3% (n=3). In these patients cause of death for 2 patients were with malignancy and acute coronary syndrome was due on another patient. After discharge of patients were found to receive a diagnosis of other life-threatening causes 1.3% (n = 3) by pulmonary embolism, and 0.4% (n = 1) tension pneumothorax within 90 days. It was seen that the most common diagnosis related to the gastrointestinal tract after return visits to the hospital. CONCLUSION: The omitted diagnosis and associated death rates are quite low in the three-month follow-up of patients discharged our emergency department with nonspecific chest pain. The cause for the lack of overlooked diagnosis in these patients was the quality emergency services. The most patients preferred to re-admitted to the emergency room instead of related sections despite continued complaints. In this regard it was thought that the lack of routing the patients was the reason and believed that education should be given to patients. Emergency department physicians, should to use the most logical way, information and diagnostic tools in addition to the knowledge and experience especially for the cause of life-threatening and the goal should be minimizing mortality rate.