Komplike akut apandisit tanısında hiperbilurubineminin diagnostik rolü
The diagnostic role of hyperbilirubinemia in the diagnosis of complex appendcitis
  1. Tez No: 694368
  2. Yazar: BARBAROS UTKU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT CAN ULUKENT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
GİRİŞ: Akut apandisit en sık görülen acil cerrahi hastalıktır. Hastaların klinik öyküleri, muayene, laboratuar tetkikleri ve görüntüleme sonuçlarıyla değerlendirilip erken tanısı gereklidir. Tanı ve tedavide gecikme perforasyon, peritonit, sepsis gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilmesi dışında yara yeri enfeksiyonu ve hastane yatış süresinin uzamasına, mortalite ve morbiditede artışa neden olabilir. Akut apandisitteki gelişen inflamasyon ile birlikte portal venöz sistemde bakteri miktarındaki artış hem kuppfer hücre disfonksiyonu hem de hemolize neden olarak hiperbilirubinemiye neden olması akut apandisitte hastalığın ciddiyetiyle bilirubin seviyelerinin ilişkisini inceleme ihtiyacını doğurmuştur. AMAÇ: Bu çalışmada akut apandisitte hiperbilirubinemi seviyelerini inceleyerek; hiperbilirubineminin, komplike apandisiti tahmin etmedeki rolünü belirlemek ayrıca akut apandisitin ciddiyetini teşhis etmede bilirubin düzeylerinin Alvarado Skoruna ve Apandisit İnflamatuar Yanıt skoruna karşı etkinliğini karşılaştırmak, literatürde yer alan hematolojik ve biyokimyasal değerlerin akut apandisitli hastalarımızdaki dağılımını göstermektir. HASTALAR VE YÖNTEM: Çalışmamıza Gaziosmanpaşa (Taksim) Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde Ocak 2018 ile Ocak 2021 tarihleri arasında akut apandisit öntanısı ile opere edilen 550 hasta dahil edildi.18 yaşın altındaki, Malignitesi olan, bilinen karaciğer, bilurubin metabolizmasını etkileyen bir hastalığı veya ilaç kullanım öyküsü olan, laboratuar sonuçlarına ulaşılamayan toplam 42 hasta çalışma dışında bırakılmıştır. Retrospektif olarak incelenen 500 hastada çıkarılan apendiks vermiformislerin histopatolojik incelemesi sonrası akut apandisit tanısı alan hastalar pozitif apendektomi grubu, normal apendiks vermiformis olduğu raporlanan hastalar negatif apendektomi grubu olarak kabul edildi. Pozitif apendektomi grubundaki hastalar, intraoperatif bulgular ve patoloji raporlarına göre non-komplike (basit), komplike olmak üzere iki alt gruba ayrıldı. Alvarado skoru, Apandisit inflamatuar yanıt skoru hesaplandı. Hasta grupları arasında yaş, cinsiyet, semptom süresi, yatış süresi, lökosit sayısı, nötrofil yüzdesi, C-Reaktif Protein ve bilirubin iii düzeylerinden oluşturulan veriler NCSS 10 (2015. Kaysville, Utah, USA) yazılım programı kullanılarak analiz edildi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen hastaların %68,6' sı erkek, %31,4' ü kadındı. Tüm hastaların yaş ortalaması 34 idi. Hastaların %47,8' i komplike apandisit grubunu, %47,6' sı basit apandisit grubunu ve %4,6' sı negatif apandisit grubunu oluşturmaktaydı.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Acute appendicitis is the most common emergency surgical disease. Early diagnosis is required by evaluating the patients' clinical histories, examination, laboratory tests and imaging results. Delay in diagnosis and treatment may lead to serious complications such as perforation, peritonitis, sepsis, and may lead to prolongation of wound infection and hospitalization, and increase in mortality and morbidity. The increase in amount of bacteria in portal venous system together with developing inflammation in acute appendicitis, causing hyperbilirubinemia by causing both Kupffer cell dysfunction and hemolysis, have led us examining, the relationship between the severity of the disease and bilirubin levels in acute appendicitis. AİM: Our aim was to examine the level of hyperbilirubinemia in acute appendicitis; to determine the role of hyperbilirubinemia in predicting complicated appendicitis and to compare the efficacy of bilirubin levels against Alvarado Score and Appendicitis Inflammatory Response Score in diagnosing the severity of Acute Appendicitis, also to show in our patients with acute appendicitis the distribution of infective and prognostic factors in the literature PATIENTS AND METHOD: Our study included 550 patients who were operated on with the prediagnosis of acute appendicitis in Gaziosmanpaşa Taksim Training and Research Hospital, General Surgery Clinic between January 2018 and January 2021. A total of 42 patients with malignancy, known liver disease, a disease affecting bilirubin metabolism, or a history of drug use, whose labaratory parameters could not be obtained, were excluded from the study. Patients who were diagnosed with acute appendicitis after histopathological examination of removed appendix vermiformises in 500 retrospectively analyzed patients were considered as positive appendectomy group, and patients reported to have normal appendix vermiformis were considered as negative appendectomy group. Patients in the positive appendectomy group were divided into two subgroups as non-complicated (simple) and complicated, according to intraoperative findings and pathology reports. Alvarado score and Appendicitis inflammatory response score were calculated. Age, gender, symptom duration, length of hospital stay, leucocyte count, neutrophil percentage, CRP and bilirubin v levels of the patient groups were obtained and analized using the NCSS 10 (2015. Kaysville, Utah, USA) software program., FİNDİNGS: Of the patients included in the study, 68.6% were male and 31.4% were female. The mean age of all patients was 34. 47.8% of the patients were in the complicated appendicitis group, 47.6% in the simple appendicitis group and 4.6% in the negative appendicitis group. In complicated appendicitis group; when compared with simple appendicitis and negative appendicitis groups, total bilirubin, direct bilirubin, indirect bilirubin, leukocyte count, neutrophil percentage, C-Reactive Protein, symptom duration, hospitalization time, Alvarado score, Appendicitis inflammatory response score were found to be statistically significant.