Sağlık çalışanlarının malpraktis konusundaki yaklaşımlarının örgütsel bağlılığa etkisi
The effect of healthcare professionals' approaches to malpractice on organizational commitment
  1. Tez No: 694378
  2. Yazar: MELTEM ÖRENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarının malpraktis ile ilgili farkındalıklarını tespit etmek aynı zamanda malpraktis konusundaki tutum ve davranışlarının örgütsel bağlılığa etkisini araştırmaktır. Çalışma İstanbul ilinde özel bir hastanede görev yapmakta olan gönüllü 169 sağlık çalışanı ile anket uygulaması gerçekleştirilerek yürütülmüştür. Elde edilen veriler SPSS 20.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcıların %65,7'si kadın, %34,3'ü erkektir. Kurumda çalışma süreleri %73,4'ü 0-5 yıl, %16,6'sı 6-10 yıl, %9,5'i 11-20 yıl, %,6'sı 21 yıl ve üzeridir. Katılımcıların malpraktis ile ilgili bilgi ve tutumları yaş, cinsiyet, medeni durum, çocuk sahibi olması ve eğitim düzeyine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Erkek katılımcıların tıbbi hata gerçekleştirme oranları kadınlardan daha fazladır. İleri yaştaki katılımcıların malpraktis ile karşılaşma oranları daha yüksek ve eğitim düzeyi arttıkça katılımcıların farkındalıkları artmıştır. Evli ve çocuk sahibi olan katılımcıların malpraktis konusunda daha hassas tutum gösterdikleri ancak buna rağmen tıbbı hatalı uygulamalarda davranışsal olarak farklılık gösterdikleri tespit edilmiştir. Ancak örgütsel bağlılığı ile ilgili böyle bir farklılık görülmemiştir. Kurumda çalışma süreleri çalışanların malpraktis ve örgütsel bağlılığına etki etmemektedir. Örgütsel bağlılık açısından katılımcıların kurumlarına karşı duydukları örgütsel bağlılıklarının düşük olduğu saptanmıştır. Sağlık çalışanlarının bilgi düzeylerinin arttırılmasını sağlamak, örgütlerine duydukları bağlılığın artmasına neden olabilmektedir. Sağlık yöneticileri çalışanlarına örgütünü, çalıştığı ve eğitim aldığı bir yer olarak görmesini sağlamalıdır. Böylece sağlık çalışanlarının çalıştıkları kuruma olan örgütsel bağlılıkları artması sağlanacaktır. Sağlık yöneticileri çok sayıda hasta bakımından kaynaklı hataların önüne geçebilmek için sağlık çalışanı başına düşen hasta sayısını azaltmalı gerektiğinde ekibine yeni sağlık çalışanları dâhil edebilmelidir.
Özet (Çeviri)
Their aim is also to determine their awareness of health professionals about the attitudes and behaviors related to malpractice application and examine the impact of organizational commitment. The study was carried out by conducting a questionnaire with 169 volunteer health workers working in a private hospital in Istanbul. The obtained data were analyzed using the SPSS 20.0 program. 65.7% of the participants are female and 34.3% are male. Working hours in the institution are 0-5 years in 73.4%, 6-10 years in 16.6%, 11-20 years in 9.5%, and 21 years and more in .6%. The knowledge and attitudes of the participants about malpractice show significant differences according to age, gender, marital status, having children and education level. Male participants have higher rates of medical error than females. The rate of encountering malpractice was higher among the elderly participants, and the awareness of the participants increased as the level of education increased. It was determined that the participants who were married and had children showed a more sensitive attitude towards malpractice, but nevertheless showed behavioral differences in medical malpractices. However, no such difference was observed regarding organizational commitment. Working hours in the institution do not affect the malpractice and organizational commitment of the employees. In terms of organizational commitment, it was determined that the organizational commitment of the participants towards their institutions was low. Increasing the level of knowledge of health workers can lead to an increase in their commitment to their organizations. Health administrators should ensure that their employees see their organization as a place where they work and receive training. Thus, it will be ensured that the organizational commitment of health workers to the institution they work for will increase. Health administrators should reduce the number of patients per healthcare worker and include new healthcare workers in their team when necessary, in order to prevent errors caused by a large number of patient care.