Sağlık alanında Malpraktis
Malpractice in healthcare
- Tez No: 425308
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Malpraktis; sağlık alanında, sağlık çalışanlarının ihmali, dikkatsizliği, bilgisizliği, tecrübesizliği nedeniyle yapılan uygulama hatasıdır. Sağlık çalışanlarının koruyucu, teşhis, tedavi ve rehabilite edici standart tıbbi uygulamayı yapmaması durumunda oluşabilecek zararlara karşı bilgilenmeleri gerekmektedir. Malpraktis söz konusu olduğunda sağlık çalışanlarının sorumluluklarını araştırıp engel olma yolunda çözüm üretilmelidir. Son yıllarda artmakta olan malpraktis davaları, olguları incelenerek yapılması gerekenler konusunda hastalar ve sağlık çalışanları bilinçlendirilmelidir. Çalışma, tarihçi metod ve kaynak taraması tekniğiyle gerçekleştirilmiştir. Her geçen gün insan nüfusun ve yaşam suresinin arttığı bilinirken sağlık çalışanları sayısının hala yetersiz olduğu ülkemizde yeni kaynaklar bulunması gerektiği öngörülmektedir. Sağlık hizmetlerinin ticari olarak düşünülmemesi gerektiği, performans ve hasta müşteri yaklaşımının doğru olmadığı fark edilmiştir. Bu durumu sağlık çalışanlarının desteklemediği görülmektedir. Tıbbi hatanın en aza indirilmesi aynı zamanda milli kaynaklarında doğru kullanılmasına olanak verirken sağlık hizmetlerine ayrılan bütçenin de ihtiyaca uygun kullanılmasına ve dolayısıyla verilen hizmetin daha kaliteli olmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
When we talk about medical error (Malpractice), this study searches healthcare staffs' responsibilities and aims to prevent the malpractice in healthcare. Another objective of this study is to inform readers what to do about the cases related to malpractice that have been held in recent years. This literature benefited from the historians and literature techniques in relation to this method. It is known that the population and the length of life is increasing day by day however; we still don't have enough number of healthcare staff in our country and it's an urgent necessity that new sources should be found. It must be truly known that healthcare should not be considered as a customer-patience-performance triangle and commercially. Also it is obvious that healthcare staff do not support this case and they are not the only reason of malpractice. It's a fact that when we consider human life, all errors must be avoid. Decreasing the medical errors gives us a chance to use our national sources effectively, spending the budget on healthcare in accordance with the necessity and consequently, it helps to carry out more proper and efficient healthcare in general.