21. yüzyıl'da küresel risk toplumu: COVID-19 örneği
21. global risk society in the century: Case of COVID-19
  1. Tez No: 694392
  2. Yazar: PELİN TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH FUAT TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Toplumların özellikleri eski çağlardan günümüze kadar birçok değişim ve gelişim kaydetmiştir. Bu değişim ve gelişmeler her alanda olup sanayi devrimi, teknoloji, küreselleşme gibi unsurlarla hız kazanıp desteklenmiştir. Olumlu sonuçlar kadar olumsuz sonuçları da olan bu değişim ve gelişmeler, insan topluluklarındaki risk kavramını derinleştirmiş ve bireysel düzeye indirgemiştir. Son yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 hastalığının pandemi süreci uluslararası ilişkiler felsefesi kapsamında birçok haber, gazete, makale ve tez çalışmalarında ele alınmıştır. Riskin dünya üzerindeki yayılma hızı ve etkilerine modernizm ve post-modernizm teorileri ışığında yer verilmiştir. Bununla birlikte meydana çıkan COVID -19 gibi bir küresel riskin insan hayatına ve uluslararası sisteme ne tür yenilikler ve bilinmezlikler kazandırdığı analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The characteristics of societies have made many changes and developments from ancient times to the present. These changes and developments are in every field and have been accelerated and supported by factors such as industrial revolution, technology and globalization. These changes and developments, which have negative results as well as positive results, deepened the concept of risk in human societies and reduced it to the individual level. The pandemic process of the COVID-19 disease, which has affected the whole world in recent years, has been discussed in many news, newspapers, articles and thesis studies within the scope of international relations philosophy. The speed and effects of risk spreading around the world are given in the light of modernism and post-modernism theories. In addition, an analysis has been made of what kind of innovations and uncertainties a global risk such as COVID-19 has brought to human life and the international system.