Tıp fakültesi öğrencilerinin ders çalışma yaklaşımlarının, sosyodemografik ve kronobiyolojik özelliklerinin akademik başarı üzerindeki etkisi
The effect of study approaches, sociodemographic and choronobiological characteristics of medical faculty students on academic achievement
- Tez No: 694398
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK GÖNÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi ve Bilişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde bilgi edinmede yaşanan hızlı gelişmelerle bilgiyi alma şekli ve zamanlaması da değişmektedir. Bu değişime uyum sağlayabilmek için, öğrenciler ihtiyaç duyulan bilgiyi en iyi yöntemle ve gerektiği zaman öğrenmek durumundadır. Bir öğrencinin etkin bir şekilde öğrenmesini etkileyen birçok faktör vardır. Öğrencilerin ders çalışma alışkanlıkları ve kronobiyolojik özellikleri öğrenme sürecini etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı; tıp fakültesi öğrencilerinin ders çalışma yaklaşımları ve kronobiyolojik özellikleri açısından akademik başarı puanları arasında anlamlı fark olup olmadığının belirlenmesidir. Kesitsel olarak planlanan çalışmada Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem VI öğrencilerinden veri toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak, sosyo-demografik veri formu, Biggs tarafından geliştirilen Ders Çalışma Yaklaşımı Ölçeği(R-SPQ2F) ve Sabahçıl-Akşamcıl Anketi (MEQ) kullanılmıştır. Çalışmaya (n=90) erkek, (n=73) kız olmak üzere toplam 163 dönem VI öğrencisi dahil edilmiştir. Öğrencilerin cinsiyeti ile not ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p=0,880). Öğrencilerin ikamet ettiği yer ve tıp fakültesini tercih sebebi arasında anlamlı fark tespit edilmemiştir (Sırasıyla p=0,79, p=0,441).
Özet (Çeviri)
Today, with the rapid developments in obtaining information, the way and timing of obtaining information are also changing. In order to adapt to this change, students have to the information they need in the best way and when necessary. There are very factors that affect a student's effective learning. Study habits and chronobiological characteristics of students can affect the learning process. The aim of this study is to determine whether there is a significant difference between the academic achievement scores of medical faculty students in terms of study approaches and chronobiological characteristics. In this cross-sectional study, data were collected from Duzce University Faculty of Medicine Term VI students. As data collection tools, sociodemographic data form, The revised Two Factor Study Process Questionnaire (R-SPQ2F) and Morning-Evening Questionnaire (MEQ). A total of 163 terms VI students (n=90) male and (n=73) female were included in the study. There was no significant difference between the gender of the students and their grade point averages (p=0.880). No significant difference was found between the place of residence of the students and the reason for choosing the medical faculty (p=0.79, p=0.441, respectively).