Hizmet sektöründe faaliyet tabanlı maliyetleme ve İstanbul Hospital Hastanesi uygulaması
Activity based costing in service sector and Istanbul Hospital practice
  1. Tez No: 694400
  2. Yazar: MUKADDES ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNAY DENİZ DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma birçok ülke tarafından yaygın şekilde kullanılmaya başlanan faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemi ve hizmet işletmelerindeki uygulaması açıklanmaya çalışılmıştır. Faaliyet Tabanlı Bütçeleme (FTB) kavramı, maliyet ve yönetim muhasebesi yazınında kabul gören bir uygulamadır. Bütçeleme kavram ve yöntemlerini kapsadığı gibi işletmelerin maliyetleme ve yönetimsel olaylarını da içermektedir. Faaliyet Tabanlı Maliyetleme ile Yönetime uygun bir bütçe hazırlamayı amaçlamaktadır. İşletmelere bütçeleri çerçevesinde stratejilerini takip etme fırsatını vermektedir. Bu çalışmanın amacı Faaliyet Tabanlı Bütçeleme uygulamalarına ilişkin faydaları ortaya koymaktır. Bu bağlamda çalışmanın hedefleri aşağıdaki gibidir: a) Geleneksel bütçeler ve uygulamaları hakkında tam bilgi verebilmek b) Faaliyet tabanlı yaklaşımları ayrıntılı şekilde açıklamak. c) Faaliyet Tabanlı Bütçeleme (FTB) hakkında derinlemesine bilgi vermek. e) Bir hastanede FTB'yi uygulamak. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemin daha iyi anlaşılabilmesi için maliyet kavramı ve maliyetleme sistemleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemi genel olarak açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise faaliyet tabanlı maliyetleme yönteminin bir hastanede uygulanmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, especially the activity-based costing method widely used in many countries in recent years and its application in service enterprises have been tried to be explained. The concept of Activity Based Budgeting (FTB) is a new phenomenon in cost and management accounting literature. It includes budgeting concepts and methods as well as costing and management events of enterprises. Activity Based Costing and Directing aims to prepare an appropriate budget. Businesses, and budgets. The reason for this work is to demonstrate the benefits of Activity Based Budgeting practices. The goals of working in this context are as follows: A) To be able to give full information about traditional budgets and applications B) To explain activity-based approaches in detail. C) To provide in-depth information on Activity Based Budgeting (FTB). E) Implementing FTB in a hospital. The first part of this three-part study focuses on cost concepts and costing systems so that the activity-based costing method can be better understood. In the second part, activity based costing method is explained in general. In the fourth and last part of the study, an activity based costing method was applied in a hospital.