Sb+5/Mg+2 çift ikameli In2O3 saydam iletken oksitlerin(Mg2x/3In2-xSbx/3O3) yüksek sıcaklık katı hal reaksiyonu yöntemi ile üretilmesi ve fiziksel özelliklerinin karakterize edilmesi
Synthesis of Sb+5/Mg+2 double-substituted In2O3 (Mg2x/3In2-xSbx/3O3) transparent conductor oxides by high temperature solid state reaction method and characterizing their physical properties
  1. Tez No: 694445
  2. Yazar: AYŞENUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİ SEDEFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Saydam iletken oksitler günümüz teknolojisinde çok önemli yere sahiptir. İndiyum kalay oksit en yaygın kullanılan saydam iletken oksitlerdendir. Fakat indiyum az bulunduğu için pahalı bir metaldir. Bu çalışmada Sb+5/Mg+2 çift ikameli In2O3 saydam iletken oksit malzemeler (Mg2x/3In2-xSbx/3O3) yüksek sıcaklık katıhal reaksiyon yöntemi ile üretilmiştir. Üretilen numunelerin yapısal, elektriksel ve optik özellikleri incelenmiştir. Bu çalışmada indiyum oranını azaltılıp Sb+5/Mg+2 ikame ederek maliyeti düşük saydam iletken oksitler elde edilmiş ve ikame edilen malzeme miktarının indiyum oksitin fiziksel özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Numuneler 1250°C ile 1350°C sıcaklıklarda toz ve pellet olarak hazırlanmıştır. Yapısal karakterizasyonları X-ışını kırınım cihazı kullanılarak yapılmıştır ve bixbyite yapıda kristalleştikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Transparent conductive oxides have a quite important place in today's technology. Indium tin oxide is one of the most widely used transparent conductive oxides. However, indium is an expensive metal because it is scarce. In this study, Sb+5/Mg+2 double-substituted In2O3 transparent conductive oxide materials (Mg2x/3In2-xSbx/3O3) were synthesized by a high-temperature solid-state reaction method. The structural, electrical, and optical properties of the synthesized samples were investigated. In this study, transparent conductive oxides with low cost were obtained by deacreasing the indium ratio and substituting Sb+5/Mg+2, and the effect of the ratio of substituted material on the physical properties of indium oxide was investigated. The samples were prepared as powders and pellets at 1250°C and 1350°C. Structural characterizations were made using an X-ray diffraction device and it was observed that transparent conductive oxides crystallize in the bixbyite structure