Enerji eldesinde kullanılan tarımsal atıkların verimliliğe etkisi: Gerçek bir biyogaz tesisi örneği
Effect of agricultural wastes used for energy on efficiency: A real example of biogas plant
  1. Tez No: 694453
  2. Yazar: DİLEK ERCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DİDEM TUNÇEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Türkiye hayvancılık ve tarım ülkesi olmasından dolayı, biyokütle enerji sistemlerinin yakın gelecekte ön plana çıktığı görülmektedir. Teknoloji ve sanayinin gelişmesi ile birlikte üretim faaliyetleri her geçen ilerlemektedir. Günümüzde yemek atıkları, bitkisel atıklar ve hayvanlar atıklardan enerji kaynakları üretilmektedir. Yapılan araştırma kapsamında bitkisel ve hayvansal atıklardan biyogaz ve elektrik enerjisi üretildiğini tespit edilmiştir. Gerçek bir tesis verileri üzerinden yapılan bu çalışmada, tesise giren bütün atık ürünler ile ilgili yapılan nihai SPSS analizleri sonucunda, tesise giren her bir ürünün anlamlılık değerinin yüksek seviyede anlamlı farklar oluşturduğu değişkenlerin“Puf, Nar ve Gübre”olduğu tespit edilmiştir. Puf atığının anlamlılık değeri Eylül ve Ağustos ayları hariç 0.05 den küçük çıkarken nar atığının anlamlılık değeri Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları hariç diğer aylarda 0.05 den küçük çıkmıştır. Gübre atığının anlamlılık değeri bütün aylarda 0.05 küçük olup verimliliği tüm aylarda artırmıştır. Diğer ürünlerde ise yüksek seviyede anlamlı birer farkın oluşmamasının tesise alınmış olan atık miktarının, aylara göre sürekliliği ve yoğunluğu ile ilgili de olabilmektedir. Fakat az veya çok atık olarak değerlendirilen ve imha edilme sürecinde doğaya zarar verebilecek maddelerin biyogaz üretiminde katkı sağladığı görülmektedir. Biyogaz üretiminin günümüzde çok yaygınlaşmasının ve ön plana çıkmasının nedenleri arasında; atıkların doğru bir biçimde bertaraf edilmesinin gerekliliğinin görülmesi ve buna bağlı olarak sera gazlarının emisyonlarının azaltılmasına dair çabalar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Since Turkey is a livestock and agriculture country, it is seen that biomass energy systems come to the fore in the near future. With the development of technology and industry, production activities are progressing day by day. Today, energy sources are produced from food wastes, vegetable wastes and animal wastes. Within the scope of the research, we determined that biogas and electrical energy are produced from plant and animal wastes. In this study, which is based on the data of a real facility, as a result of the final SPSS analysis of all waste products entering the facility, it has been determined that the variables where the significance value of each product entering the facility creates significant differences at a high level are“Puff, Pomegranate and Fertilizer”. The significance value of pomegranate waste was less than 0.05 except for September and August, while the significance value of pomegranate waste was less than 0.05 in other months except July, August and September. The significance value of fertilizer waste was 0.05 small in all months and increased productivity in all months.. The fact that there is no significant difference in other products may also be related to the continuity and density of the amount of waste taken to the facility, according to months. However, it is seen that substances that are considered as more or less waste and can harm nature in the process of destruction contribute to the production of biogas. Among the reasons why biogas production has become very widespread and come to the fore today; There are efforts to see the necessity of correct disposal of wastes and to reduce emissions of greenhouse gases accordingly.