Fe kılıflı Fe/B4C özlü sert dolgu kaynak elektrodu üretimi ve dolgu karakterizasyonu
Production and fill characterization of hard fill welding rod with Fe sheathed and Fe/B4C cored
  1. Tez No: 694454
  2. Yazar: MEHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYUP GERÇEKCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde işleyen parçalarda aşınmalardan dolayı, meydana gelen zaman ve iş kayıplarının daha ekonomik ve kolay yoldan önüne geçmek için birçok yüzey sertleştirme yöntemleri uygulanmakta ve geliştirilmesi için araştırmalar yapılmaktadır. Metal matriksli B4C seramik takviyeli kompozit kaplama tabakasının oluşturulması bu çalışmanın temel hedefidir. Yapılan çalışmada, düşük karbonlu Ø8x1.00 mm ebatındaki sanayi borusu içerisi %5, %10 ve %15 B4C oranlarında doldurularak, Fe kılıflı Fe/B4C özlü yarı mamul ürünler elde edilmiştir. Bu yarı mamul ürünler tel çekme yöntemiyle, tel formuna getirilmiştir. Elde edilen bu tellerle Fe esaslı numune yüzeyleri TIG kaynak yöntemiyle oluşturulan yaklaşık 2 mm kaplama tabakasının metalografik ve mekanik karakterizasyonu yapılmıştır. Metalografik karakterizasyonda kaplama - ana metal ara yüzey özellikleri, ana metaldeki yapısal değişimler incelenmiştir. Mekanik karakterizasyonda, mikrosertlik taraması, eğme testi ve çentik darbe testi uygulanarak kaplama - ana metal, ara yüzey bağ özellikleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, several surface hardening methods are applied and researches to improve are carried out to prevent resultant time and job losses due to abrasion on the working parts in a more economical and easy way. The creation of composite coating layer with metal matrix reinforced B4C ceramic is base of the study. In this study, the low carbon Ø8x1.00 mm industrial tube was filled with 5%, 10% ve 15% B4C ratios and Fe sheathed and Fe/B4C cored semi-finished goods were obtained. They were brought wire form by wire drawing method. With these wires, metallographic and mechanical characterizations of coating layer of which Fe-based sample surfaces created with TIG method were performed. Interfacial properties of the coated – base metal, structural variations on the base metal were examined with metallographic characterization. Through mechanical characterization; microhardness measurements, bending tests, and charpy impact tests were applied and the coated-base metal, interfacial bond properties were revealed.