Eğitimde ödüllendirme sistemi örgütsel adalet algısı ve örgütsel sinizm ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship of reward system organizational justice perception and organizational cynicism in education
- Tez No: 694462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Yaşadığımız çağda insanlar artık topluluk halinde yaşamakta ve çalışmaktadır. Bu topluluk hali giderek artmakta örgütler sayıca fazla insanı bir arada çalıştırmakta ve yapılan işlerin düzeyi ve yoğunluğu artmaktadır. Yeni yönetim modellerinde örgütler aynı amaca yönelen bir organizma gibi hareket etme çabasındadır. Bu nedenle örgütlerin verimli çalışması, doğru reformları gerçekleştirmesi ve çalışanla örgüt arasındaki iletişimi iyi kurması gerekmektedir. Bu denge iyi kurulamadığında çalışanların kurumlarının adalet kavramına olan inancı azaltmakta ve örgütlerine karşı negatif duygular beslemektedir. Bu durumda çalışanın verimliliği düşmekte, inancı kaybolmaktadır. Örgütler verimliliği düşen inancı kaybolan bireylerin sayısı arttıkça içten içe çürümeye ve zamanla kaybolmaya mahkumdur. Bu çalışmamamızda da örgütlerde ödüllendirme sistemi, örgütsel adalet algısı ve örgütsel sinizm algıları ile ilgili çalışmalar incelenmiş olup, örgütteki etkileri ve birbirlerine olan etkileri araştırılmıştır. Sonuç olarak örgütsel adalet algısnın örgütsel sinizme negatif yönde etkisi olduğu, ödüllendirme sistemininde ötgütsel adalet kavramına pozitif yönde etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Ödülün ve örgütsel sinizm arasındaki ilişkide örgütsel adaletin aracılık etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the age we live in, people now live and work in communities. This community situation is increasing day by day, organizations employ more people in number, and the level and intensity of the work done is increasing. In the new management models, organizations try to act like an organism aiming for the same purpose. For this reason, organizations need to work efficiently, implement the right reforms and establish good communication between the employee and the organization. When this balance is not established well, employees' belief in the concept of justice in their institutions decreases and they have negative feelings towards their organizations. In this case, the employee's productivity decreases and her belief is lost. Organizations are doomed to decay and disappear over time as the number of individuals whose efficiency decreases and whose belief is lost increases. In this study, studies on the reward system, perception of organizational justice and organizational cynicism in organizations were examined, and their effects in the organization and their effects on each other were investigated. As a result, it has been concluded that the perception of organizational justice has a negative effect on organizational cynicism, and the reward system has a positive effect on the concept of organizational justice. It has been determined that organizational justice has a mediating effect in the relationship between reward and organizational cynicism.