İntramüsküler ilaç uygulamalarında farklı yatış pozisyonlarının bölgesel ağrı ve konfor düzeyi üzerine etkisi
The effect of different body positions on local pain and comfort levels after intramuscular medication administration
  1. Tez No: 694477
  2. Yazar: CEREN SARIKAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BÜYÜKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma; intramüsküler (IM) ilaç uygulamalarında farklı yatış pozisyonlarının (prone ve lateral), bölgesel ağrı ve konfor düzeyi üzerine etkisini değerlendirilmesi amacıyla yarı-deneysel bir çalışma olarak planlandı. Araştırma, bir devlet hastanesinin acil servisine IM enjeksiyon uygulaması için başvuran 100 hasta ile gerçekleştirildi. Elde edilen veriler uygun istatiksel yöntemler ile analiz edildi. Çalışma kapsamına alınan hastaların; yaş ortalamalarının 48.49±20.73 yıl, %59'unun erkek, Beden Kitle Indeksi (BKI) ortalamalarının 25.64±3.07 kg/m2 (normal kilolu), %43'ününün üst solunum yolu enfeksiyonu tanısı nedeni ile acil servise hekim tarafından istemi yapılan IM enjeksiyon uygulaması için başvurduğu ve %77'sinin kronik hastalığının bulunduğu saptandı. Hastaların iki farklı yatış pozisyonuna (prone ve lateral) göre gerçekleştirilen IM enjeksiyonun, enjeksiyon öncesi ve enjeksiyon sonrası yaşam bulgularına etkisi incelendiğinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Prone yatış pozisyonda gerçekleştirilen IM enjeksiyonun hastaların belirlenen ağrı şiddeti düzeylerinin; enjeksiyon sonrası 4.12±1.67 olduğu, konfor düzeyinin ise, 6.09±1.86 olduğu görüldü. Lateral yatış pozisyonda gerçekleştirilen IM enjeksiyon sonrası belirlenen ağrı şiddeti düzeylerinin 5.22±1.91 olduğu, konfor düzeyinin ise, 4.80±2.00 olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This research was planned as a quasi-experimental study to evaluate the effect of different lying positions (prone and lateral) on intensity of pain and comfort levels in IM drug administration. The pain and comfort scores of 100 patients in the Emergency Department of a state hospital by IM injection into the ventrogluteal area. The obtained data were analyzed by appropriate statistical methods. The mean age of the patients included in the study was 48.49±20.73 years, and 59% of them were male, their average Body Mass Index (BMI) was 25.64±3.07 kg/m2 (normal weight), and 43% applied to the emergency department for IM injection as requested by a physician due to the diagnosis of upper respiratory tract infection, and 77% had at least one chronic disease. When examined the effect of IM injection performed according to two different lying positions (prone and lateral) of the patients on the vital signs before and after the injection; no statistically significant difference was found between the groups (p>0.05). Determined pain intensity levels of patients with IM injection performed in a prone lying position was found to be 4.12±1.67, and the comfort level was 6.09±1.86 after the injections. After the IM injection performed in the lateral lying position, the pain intensity level was found to be 5.22±1.91 and the comfort level was found to be 4.80±2.