Energy storage technologies and their contribution to damping of low-frequency oscillations within the context of renewable energy sources
Enerji depolama teknolojileri yenilenebilir enerji kaynakları bağlamında düşük-frekanslı salınımların sönümlendirmesinde katkıları
- Tez No: 766415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET METE VURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez, fotovoltaik ve rüzgar enerjisi dönüşüm sistemi gibi yenilenebilir enerji entegrasyonuna sahip güç sistemlerinde düşük frekanslı salınımları azaltmak için süper iletken manyetik enerji depolama sisteminin (SİMED) ve batarya enerji depolama sisteminin (BEDS) potansiyel faydalarını araştırmayı amaçlamaktadır. Oransal integral türev (OİT) denetleyicisi ve kesirli sıralı OİT (KSOİT) denetleyicisi, SİMED ve BEDS sistemleri için katkıda bulunan denetleyiciler olarak önerilmiştir. OİT ve KSOİT denetleyicilerinin parametreleri, parçacık sürüsü optimizasyonu yöntemi kullanılarak optimize edilmiştir. Bu çalışmada hem alanlar arası salınım hem de yerel alan salınımları ele alınmıştır. Durum çalışmaları, tasarlanan denetleyicileri doğrulamak için çoklu yenilenebilir enerji entegrasyonu ve enerji depolama sistemine sahip çok makineli bir güç sisteminde yürütülmüştür. Tasarlanan denetleyicilerin dinamik performansları detaylı olarak sunulmuş ve karşılaştırılmıştır. Çalışmalar hem zaman etki alanı analizi hem de özdeğer analizi yöntemleri ile yürütülmüştür. Sonuçlar, KSOİT denetleyicisinin klasik OİT denetleyicisinden daha üstün olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the potential benefits of superconducting magnetic energy storage (SMES) systems and battery energy storage systems (BESS) to mitigate low-frequency oscillations in power systems with renewable energy sources integration, such as photovoltaics and wind energy conversion systems. The proportional integral derivative (PID) controller and fractional-order PID (FOPID) controller are proposed as contributor controllers for the SMES and BESS systems. The parameters of the PID and FOPID controllers are optimized using the particle swarm optimization method. Both inter-area oscillation and local area oscillations are considered in this work. The case studies are conducted in a multimachine power system with multiple renewable energy integration and energy storage systems to verify the designed controllers. The dynamic performances of the designed controllers are presented and compared in detail. The studies are carried out by both time-domain analysis and eigenvalues analysis methods. The results show that the FOPID controller is superior to the classical PID controller.