Çocukluk çağı kanserlerinin demografik, klinik ve sağkalım özellikleri (2013-2018)
Demograp)hic, clinical and survival features of childhood cancers (2013-2018)
- Tez No: 628034
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN TIRAJE CELKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Oncology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Pediatrik Hematoloji ve Onkoloji Bilim Dalı'na 2013-2018 yılları arasında başvuran ve pediatrik kanser tanısı alan olguların demografik, klinik ve sağkalım özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Merkezimize 2013-2018 yılları arasında başvuran ve pediatrik kanser tanısı alan 0-19 yaş arası olgular geriye dönük olarak tarandı. Hasta izlem dosyalarından tanı yaşı, cinsiyeti, doğum tarihi, tanı tarihi, başvuru tarihi, doğum yeri, yaşadığı yer, anne baba arasında akraba evliliği olup olmadığı, eşlik eden hastalıklar, akrabalarda kanser öyküsü, tanı tipi, primer tümör yerleşimi, hastalığın evresi, başvuru yakınması ve yakınma süresi, ölüm tarihi ve son kontrol tarihi değerlendirmeye alındı. Bulgular: Çalışmaya 791 pediatrik kanser tanılı olgu alındı. Ortalama tanı yaşı 8,6 ± 5,6 yıl, ortanca tanı yaşı 8,2 yıl (0 -18,9 yıl), erkek/kız oranı 1,32 saptandı. Hastaların % 9,4'u 0-1 yaş arasında, % 25,9 u 1-4 yaş arasında, % 24'u 5-9 yaş arasında, % 22,3'i 10-14 yaş arasında ve % 18,1 i 15-19 yaş aralığında idi. Tüm grubun 5 yıllık sağkalım oranı %81,5 olarak saptandı Hastaların tanı gruplarında göre dağılımı [ortanca yaş (yıl), E/K, 5 yıllık sağkalım oranı] şu şekildedir: Santral sinir sistemi (SSS) tümörleri (n=157) %19,8 [8,1; 1,4; %70,1], lenfoma ve retikuloendoteliyal tümörler (n=135) %17 [11,5; 1,6; %97], kemik tümörleri (n=103) %13 [11,8; 1,1; %60,9], lösemi ve miyeloproliferatif hastalıklar (n=84) %10,6 [7,5, 2,1; %96,49], retinoblastoma (n=82) %10,4 [2,05; 1,3; %97,5], yumuşak doku sarkomu (n=68) %8,6 [9,6; 1,3; %62,2], nöroblastom (n=43) %5,4 [2,9; 1,3; %71,7), karsinomlar ve diğer kanserler (n=39) %4,9 [13,5; 0,86; %89,7], germ hücreli tümörler (n=37) %4,7 [12,8; 1,05; %94,5], böbrek tümörleri (n=35) %4,4 [4,1; 0,75; %85,7], karaciğer tümörleri (n=5) %0,5 [2,9; 4,0; %80]. Erken evrede tanı alan hastalarda 5 yıllık sağkalım % 92,7, ileri evrede tanı alan hastalarda 5 yıllık sağkalım % 66,8 saptandı. Sonuç; Merkezimiz kemik tümörleri ve retinoblastoma tanılı hastalar için referans merkezi olduğu için bu hastaların oranı yüksek saptanmaktadır. Gelişmiş ülke verilerine benzer şekilde çalışmamızda en sık saptanan solid tümörler SSS tümörleridir. Tüm grubun 5 yıllık sağkalım oranı gelişmiş ülke verilerine benzerdir. Erken evrede tanı alan hastalardaki sağkalım oranı ileri evrede tanı alanlardakine göre anlamlı yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to identify demographic, clinical and survival features of childhood cancers admitted to Istanbul University İnstitute of Oncology between the years 2013-2018. Material and Method: Children aged 0-19 years diagnosed with cancer and admitted to our department from 2013 to 2018 were evaluated retrospectively. Age, gender, birth date, date of diagnosis and admission, place of birth and residence, consanguinity of the parents, concominant diseases, family history of malignancy, primary diagnosis of patient, the primary tumor site, stage of disese, presenting symptom and duration, date of the last control and date of death were evaluated from patients charts. Results: A total of 791 cases were enrolled to our study. Mean age of diagnosis was 8,6 ± 5,6 years, median age was 8,2 years (0 -18,9 years) and male to female ratio was 1,32. Distrubution in age groups were 0-1 years 9,4%; 1-4 years 25,9 %; 5-9 years 24,0%; 10-14 years 22,3%; 15-19 years 18,1%. The 5 year survival of all patients was 81,5 %. Distrubution of patients in disease groups were [median age in years, M/F, 5 year survival]: Central nervous system (CNS) tumors (n=157) 19,8% [8,1; 1,4; 70,1%], Lymphoma and reticuloendothelial neoplasms (n=135) 17,0% [11,5; 1,6; 97,0%], malign bone tumors (n=103) 13,0% [11,8; 1,1; 60,9%], Leukemias (n=84) 10,6% [7,5, 2,1; 96,5%], Retinoblastoma (n=82) 10,4% [2,05; 1,3; 97,5%], soft tissue sarcomas (n=68) 8,6%[9,6; 1,3; 62,2%], neuroblastoma and other peripheral nervous cell tumors (n=43) 5,4% [2,9; 1,3; 71,7%), Carcinomas and other malignant epithelial tumors (n=39) 4,9% [13,5; 0,86; 89,7%], germ cell tumors (n=37) 4,7% [12,8; 1,05; 94,5%], Renal tumors (n=35) 4,4% [4,1; 0,75; 85,7%], Hepatic tumors (n=5) 0,5% [2,9; 4,0; 80%]. In the whole group, the 5 year survival rate was 92,7% in patients diagnosed at an early stage, while the 5 year survival rate in patients with advanced stage disease was 66,8%. Conclusion: Since our center is reference center for patients with bone tumors and retinoblastoma, the rate of this patients is high. The most common solid tumor in our department, similar to results from developed countries, was CNS tumors. The 5-year survival rate of the whole group is similar to that of developed countries. The survival rate in patients diagnosed at an early stage was found to be significantly higher than in patients diagnosed with advanced stage.