Water soluble, low migration and visible light photoinitiators for greener photopolymerization
Daha yeşil fotopolimerizasyon için suda çözünür, sızması düşük ve görünür ışık kullanılan fotobaşlatıcılar
  1. Tez No: 694553
  2. Yazar: TUĞÇE NUR EREN MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU AVCI SEMİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmada, yeni monomerik, polimerik ve mezomerik (molekül ağırlığı düşük sızma sağlamak için yeterince yüksek olan, ancak makromolekül olarak adlandırılmasına yetecek kadar yüksek olmayan) fotobaşlatıcılar, migrasyon kararlılığı, suda çözünürlük, biyouyumluluk ve görürünür ışık absorpsiyonu gibi yeşil özellikler elde edilmesi amacı ile sentezlendi. Özellikleri ve performansları fotofiziksel ve fotokimyasal açılardan incelendi. Üçüncü bölümde, literatürdeki ilk siklopolimerleşebilen fotobaşlatıcı (TXdMA), yapısına hem TX kromoforu hem de hidrojen verici tersiyer aminin katılması ile üretildi. Dördüncü bölüm, biyouyumlu bisfosfonik asit fonksiyonel gruplarının, TX ve benzofenon'a (BP) ikame edilmesi ile sentezlenen iki suda çözünür mezomolekül fotobaşlatıcıyı (TXBP ve BPBP) rapor eder; bunlar literatürde bu türdeki ilk PI'lardır. Beşinci bölümde, suda çözünür bir mezomolekül fotobaşlatıcı (TXBP2), TX'in bisfosfonat ile fonksiyonlandırılması ile üretildi. Altıncı bölüm, poli(amido amin)'in 9-okso-9H-tiyokzanten-2-il akrilat'a aza-Michael reaksiyonundan, TX-bazlı suda çözünür polimerik fotobaşlatıcı (PAATX)'in sentezini rapor eder. Son bölüm, I2959'un dallanmış poli(etilenimin)'e (Mw = 1800 g/mol) dahil edilmesiyle, iki yeni suda çözünür multifonksiyonel polimerik fotobaşlatıcının (PEI-I2959-Ts and PEI-I2959) sentezini betimler.
Özet (Çeviri)
In this work, novel monomeric, polymeric and mesomeric (high enough molecular weight to provide lower migration but not high enough to be called a macromolecule) photoinitiators (PIs) were synthesized with the aim of achieving the“green”properties of migration stability, water solubility, biocompatibility and visible light absorption. Their properties and performances were examined in terms of photophysical and photochemical aspects. In the third chapter, the first cyclopolymerizable monomeric PI in the literature (TXdMA) was produced by introducing both TX chromophore and hydrogen donating tertiary amine functionality on its structure. The fourth chapter reports two water soluble mesomolecule photoinitiators (TXBP and BPBP), synthesized by the susbstitution of biocompatible bisphosphonic acid functional groups into TX and benzophenone (BP); the first such PIs in the literature. In the fifth chapter, a water soluble mesomolecule photoinitiator (TXBP2) was fabricated through bisphosphonate functionalization of TX. The sixth chapter reports synthesis of a TX-based water soluble polymeric photoinitiator (PAA-TX) from the aza-Michael reaction of a poly(amido amine) to 9-oxo-9H-thioxanthen-2-yl acrylate. The last chapter describes the syntheses of two novel water soluble multifunctional polymeric photoinitiators (PEI-I2959-Ts and PEI-I2959) through incorporation of I2959 into branched poly(ethyleneimine) (Mw = 1800 g/mol).