Study of rc buildings with re-entrant corners irregularity according to TBSC-2018
A3 türü düzensizliği olan betonarme yapıların TBDY-2018 esaslarına göre incelenmesi
- Tez No: 694573
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY AKSU ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Diğer birçok doğal afete benzer şekilde deprem, sosyolojik ve ekonomik sistemlerin bozulmasının en yıkıcı nedenlerinden biridir. Etkileri nedeniyle her yıl binlerce insan ölmekte ve milyarlarca dolar kaybedilmektedir. Depremlerin tahribat potansiyeli birçok faktöre bağlı olmakla birlikte yapı türleri ve nüfus yoğunluğu en önemlilerindendir. Bir yapının deprem yüklerine karşı davranışı, kütlesine, mukavemetine ve rijitliğine bağlıdır. Mimari taleplerin alışılmış düzenli geometrilerden farklı şekiller gerektirmesi nedeniyle, yapının mukavemeti ve rijitliği olumsuz olarak etkilenebilir. Dolayısıyla, sismik olaylar sırasında yapıların performansında bozulmalara ve nihayetinde yapıların çökmesine neden olabilir. Diğer bir deyişle, yapı performansındaki zayıflıklar, tüm yapısal sistemin mukavemeti, kütlesi ve sertliğindeki düzensizliklerden kaynaklanmaktadır. Bu düzensizliklerden biri yapının planında çıkıntıların bulunmasıdır (A3 türü düzensizliği). Bu tezde planda çıkıntılar bulunması düzensizliğine sahip üç farklı yapı incelenmiştir. Amaç olarak, A3 türü düzensizliğinin bir yapının davranışı üzerindeki etkileri ve perde duvar kullanımıyla nasıl değiştiği araştırılmıştır. Ek olarak, çift kolonlu dilatasyon yöntemlerinin A3 türü düzensizliği olan bir yapı üzerindeki etkileri incelenmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Öncelikle Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği-2018 (TBDY-18)'e göre düzensizliklerin tanımı verilmektedir. Daha sonra, uluslararası yapısal yönetmelikler ve ön-standartlar planda çıkıntılar bulunması düzensizliği konusunda taranmıştır. A3 türü düzensizliği ve bunun yapıların davranışı üzerindeki etkileri ile ilgili önceki çalışmalar da özetlenmiştir. Ayrıca dilatasyon yöntemleri kısaca anlatılmış ve dilatasyon yöntemleri ile ilgili daha önce yapılmış çalışmalara yer verilmiştir. Bu tezin amacı doğrultusunda, A3 türü düzensizliğine sahip 10 katlı bir hastane binasının üç farklı kurgusu incelenmiştir. Birincisi bir çerçeve sistemidir. İkincisi, yapının çevresinin köşelerinde bulunan boşluksuz perdeli bir çerçeve sistemidir. Üçüncüsü, bina içinde yer alan boşluksuz perdeli bir çerçeve sistemidir. Yapılar önceden tasarlanmış ve TBDY-18'e göre analiz edilmiştir. Yapının analizi için eşdeğer deprem yükü yöntemi ve mod birleştirme yöntemi kullanılmıştır. Üç kurulumun her biri önce bir yapı olarak analiz edilmiş ve daha sonra birinci ve üçüncü yapılar bloklara ayrılmış, böylece A3 türü düzensizliği giderilmiş ve ardından analiz tekrarlanmıştır. Ayrılmış blokları ile ilk yapının sonuçları karşılaştırılmıştır. Benzer şekilde, birinci yapının ikinci ve üçüncü yapı ile sonuçları ve blokların sonuçları birbiriyle karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmadan elde edilen sonuçlar dikkate alındığında, perde kullanımının A3 türü düzensizliğinin etkilerini büyük ölçüde azalttığı sonucuna varılabilir. Bu arada, ayrılmış blokların sonuçlarından, çift kolonlu dilatasyon yönteminin kullanılmasının iç kuvvetlerin yeniden dağılımına yardımcı olduğu ve kritik konumlardaki kolonların yeniden A3 türü düzensizliğinden daha az etkilendiği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Earthquake similar to many other natural hazards is one of the most devastating causes of disruption of sociological and economic systems. Every year thousands of people die, and billions of dollars are lost due to its effects. The destruction potential of earthquakes depend on many factors, but types of constructions and density of the population are among the most crucial ones. Response of a structure to earthquake loads are dependent on the mass, strength, and stiffness of it. Considering the factors that affect response of structures under seismic loading and due to the fact that architectural demands dictate shapes different from the usual regular geometries, it can lead to deterioration in the performance of structures during seismic events that eventually lead to the collapse of structures. In other words, weaknesses in the structure performance are originated due to irregularities in strength, mass, and stiffness of the overall structural system. In this thesis, three different structures which have re-entrant corners irregularity are studied. The aim is to investigate the effects of re-entrant corners irregularity on the response of a structure and how it is changed with the use of shear-walls. Additionally, the effects of double-column dilatation methods on a structure with re-entrant corners irregularity are studied and the results are compared. First of all, a description of irregularities according to the Turkish Building Seismic Code-2018 (TBSC-2018) is provided. Afterward, a review of re-entrant corners irregularity in the international structural standards and pre-standards is provided. Previous studies on re-entrant corners irregularity and its effects on the response of structures are also summarized. Additionally, dilatation methods are briefly described and previous works regarding dilatation methods are included. Three different set-ups of a 10-storey hospital building with re-entrant corners irregularity are studied for the purpose of this thesis. The first one is a frame system. The second one is a frame system with shear walls that are located at the corners of the perimeter of the structure. The third one is a frame system with shear-walls which are located inside the building. The structures are pre-designed and analyzed according to TBSC-2018. The analysis methods that are used are the equivalent lateral forces method and response spectrum method. Each of the three set-ups are first analyzed as one structure and afterwards, the first and the third structures are separated into blocks so that the re-entrant corners irregularity is removed and then the analysis is repeated. The results of the first structure with its separated blocks are compared. Similarly, the results of the first structure with the second and the third structure, and the results of blocks with each other are compared. Taking into account the results from the comparison, it can be inferred that the use of shear-walls does mitigate the effects of re-entrant corners irregularity to a large extent. Meanwhile, from the results of the separated blocks, it can be reasoned that the use of the double-column dilatation method helps with the re-distribution of the internal loads, and the columns at the critical locations are less affected by the re-entrant corners irregularity.