Hanehalkı gelirinin gıda tüketimi üzerindeki etkisi: Adana ili örneği
Effect of household income on food consumption:Adana case
  1. Tez No: 694588
  2. Yazar: TUĞÇE BİLİCİ ÖZTORNACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BOSTAN BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada Adana ili kentsel alanda ikamet eden hanelerin gıda taleplerine etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Hanehalklarının birbirleriyle benzer özellikleri olup olmadığının tespit edilmesi, benzerlikler var ise bunların neler olduğunun tespit edilmesi için çok değişkenli istatistiksel analiz yöntemlerinden yararlanılmıştır. Aşamalı kümeleme yöntemi sonucunda, gelirleri içinde gıda harcamalarının payı birbirine benzeyen hanelerin 9 küme oluşturduğu tespit edilmiştir. Bu kümeler incelendiğinde hanedeki kişi sayısı bakımından tüm kümeler benzerlik gösterirken diğer tüm değişkenler için kümeler arasında farklılıklar olduğu gözlenmiştir. Araştırma bünyesinde ayrıca değişkenlerin, hanelerin gelirleri içinde gıda harcamalarının payına etkilerinin analiz edilmesi için, ekonometrik yöntemlerden de yararlanılmıştır. Ekonometrik analiz sonuçlarına göre“gelir”değişkeninin etkisi diğer değişkenlere görece oldukça yüksektir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the factors affecting the food demands of the households residing in the urban area of Adana. Multivariate statistical analysis methods were used to determine whether households have similar characteristics with each other, and if there are similarities, to determine what they are. As a result of the hierarchical clustering method, it was determined that the households with similar food expenditures in their incomes formed 9 clusters. When these clusters were examined, it was observed that while all clusters were similar in terms of the number of people in the household, there were differences between clusters for all other variables. Econometric methods were also used in the research to analyze the effects of variables on the share of food expenditures in household incomes. According to the results of econometric analysis, the effect of the“income”variable is relatively high compared to other variables.