Besin güvencesizliği riski altında olan ailelerde sağlıklı beslenme: Nitel bir araştırma
Healthy eating among families at risk of food insecurity: A qualitative study
  1. Tez No: 977605
  2. Yazar: BEYZASU KARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MURAT GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Besin güvencesi; bireylerin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için gerekli olan besin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, yeterli miktarda, besleyici, güvenilir ve sağlıklı gıdalara ekonomik ve fiziksel erişimin sürekli ve kesintisiz sağlanmasıdır. Sosyoekonomik düzeyin düşmesiyle birlikte diyet kalitesinde azalma gözlenmekte ve bu durum, besin güvencesizliğinin ailelerin beslenme durumunu olumsuz etkilemesine neden olabilmektedir. Bu nitel tipteki araştırmanın amacı, besin güvencesizliği riski altında olan ailelerde besin güvencesizliği ve diyet kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma Şubat-Mayıs 2025 tarihleri arasında Sultangazi'de besin güvencesizliği riski altında olan ailelerde 29-55 yaş aralığındaki 10 gönüllü üzerinde yapılmıştır. Gönüllülere Hanehalkı Besin Güvencesi Anket Ölçümü, 3 günlük besin tüketim kaydı, sosyodemografik form, antropometrik ölçümleri içeren anketler ve yapılandırılmış görüşme formu yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Besin tüketim kaydını analiz etmek için Diyet Kalite İndeksi-Uluslararası ve Hanehalkı Beslenme Çeşitlilik Puanı kullanılmıştır. Katılımcıların %40'ının diyet kalitesi düşük çıkmıştır ve diyet kalitesi düşük olan kişilerin hanehalkı diyet çeşitlilik puanı daha düşük olduğu bulunmuştur. Diyet kalite indeksiyle toplam yağ tüketimi, yağ yüzdesi ve tekli doymamış yağ alımı arasında negatif korelasyon bulunmuştur. Hanehalkı diyet çeşitliliği ile yağ alımı yağ yüzdesi ve E vitamini arasında negatif, karbonhidrat tüketimi arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Nitel analiz sonucunda finansal etkiler, sağlık ilişkili konular, sosyal ve kültürel etkiler ve fiziksel çevre etkiler olarak 4 ana tema oluşmuştur. En yüksek frekansa sahip olan finansal etkiler temasında ekonomik yetersizliklerin yalnızca gıda erişimini kısıtlamakla kalmayıp, aynı zamanda psikolojik stres yarattığı ve yaşam kalitesini düşürdüğü ortaya konmuştur. Katılımcıların finansal kısıtlamalarla başa çıkma stratejileri, bu temanın önemli bir parçasını oluşturmuştur. Sonuç olarak; sosyal politikalar düşük gelir gruplarına yönelik beslenme ve destek programları ve gıdaya erişimi kolaylaştıracak planlamalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Food security refers to the continuous and uninterrupted access, both economically and physically, to sufficient, nutritious, reliable, and healthy food necessary for individuals to maintain a healthy life. A decline in socioeconomic status is associated with a decrease in diet quality, which negatively impacts the nutritional status of families experiencing food insecurity. The aim of this study is to examine the relationship between food insecurity and diet quality among families at risk of food insecurity. The study was conducted between February 2025 and May 2025 in Sultangazi, involving 10 volunteer women aged 18 to 65 who are at risk of food insecurity. The Household Food Security Survey, 3-day dietary intake record, sociodemographic form, anthropometric measurements, and structured interview form were administered to volunteers through face-to-face interviews. The Diet Quality Index-International and the Household Dietary Diversity Score were used to analyze the dietary intake records. It was found that 40% of the participants had low diet quality, and those with low diet quality also had lower household dietary diversity scores. A negative correlation was found between the Diet Quality Index and total fat intake, fat percentage, and monounsaturated fat intake. Additionally, household dietary diversity was negatively correlated with fat intake, fat percentage, and vitamin E, while a positive correlation was found with carbohydrate consumption. As a result of the qualitative analysis, four main themes emerged: financial impacts, health-related issues, social and cultural impacts, and physical environmental impacts. In the theme of financial impacts, which has the highest frequency, it was revealed that economic insufficiencies not only limit access to food but also create psychological stress and reduce quality of life. Participants' coping strategies with financial constraints constitute an important part of this theme.In conclusion, social policies should include nutrition and support programs targeting low-income groups and planning efforts to improve access to food.