The role of office furniture design in occupational health and ergonomically feasible office chair solutions
İş sağlığında ofis mobilya tasarımının rolü ve ergonomik olarak uygulanabilir ofis koltuğu çözümleri
- Tez No: 694591
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BENGİSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ofis çalışanları günün büyük bir kısmını ofiste geçirirler ve genellikle oturur pozisyonda çalışırlar. Uzun süre oturmak işe bağlı kas-iskelet sistemi hastalıklarına neden olur. İşe bağlı kas-iskelet sistemi hastalıkları, ofis çalışanlarının yaşamlarını birçok yönden etkiler ve bu durum onların yaşam kalitelerinde çeşitli sorunlara neden olabilir. Ofisteki yaşam kalitesini daha konforlu hale getirmek için ergonomik ofis mobilya tasarımları geliştirilmiştir; ancak bu gelişmelere rağmen pek çok ofis çalışanı halen işe bağlı kas-iskelet hastalıkları yaşamaktadır. Bu çalışmada, bu durumun nedenleri araştırılmıştır. Araştırma yöntemi olarak anket ve mülakat tekniklerine başvurulmuştur. Uluslararası bir sonuca varmak için Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden katılımcılar seçilmiştir. Mülakatlar, mobilya sektöründe çalışan profesyonel tasarımcılar ile gerçekleştirilmiştir. Ofiste en çok ofis koltuğu ile etkileşim içerisinde bulunulduğundan, bu çalışmada ofis koltuğu üzerine odaklanılmıştır. Anket ve görüşme sonuçlarına göre, kullanıcının demografik özelliklerinin sağlık durumuna etkisi gözlemlenmiştir. Ayrıca ofis koltuklarında eklenebilir parçaların önemi katılımcılar ve profesyoneller tarafından vurgulanmıştır. Anket sonuçları, ofis koltuklarında ayarlanabilir bel desteği, koltuk yüksekliği ayarlanabilen ve vücut ölçülerine uygun oturma elemanları olan ofis çalışanlarının, boyun sağlıklarının daha iyi olduğunu göstermektedir. Bütün bu verilerin sonucuna dayanarak, kullanıcıyı daha rahat hissettirecek bir tasarım önerisi sunulmuştur. Bu tasarım önerisiyle, işe bağlı kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının en aza indirilmesine yönelik bir çözümün geliştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Office workers spend most of their day at office and they usually work in a sitting position. Sitting for a long time causes work-related musculoskeletal diseases. The work-related musculoskeletal diseases influence the lives of office workers. Ergonomic office furniture designs have been developed in order to make the quality of life more comfortable in the office. However, despite these developments, many office workers still experience work-related musculoskeletal disorders. In this study, the reasons of this situation were investigated. Survey and interview techniques were used as research methods. Participants from Turkey and the United Arab Emirates were selected to get a broader perspective. Interviews were conducted with professional designers working in the furniture industry. Also, the study focuses on the office chair because people working in offices are mostly interacting with their office chair during the day. According to the survey and interview results, the effect of the demographic characteristics of the user on the health status was observed. In addition, the importance of adjustable pieces on office chairs was emphasized by the participants and professionals. Survey results indicate that office workers who have adjustable lumbar support in their office chairs, adjustable seat height, and suitable seating elements for their body size have better neck health than those who do not. Based on the results of all these data, a design proposal is presented to make the user feel more comfortable. It is aimed to develop a solution for minimizing work-related musculoskeletal disorders with the design proposal.